Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Lekár povedal rodičom, že ich syn sa nedožije dvoch rokov.

13.01.2022

Nie vždy to bolo pre Jonathana jednoduché. Počas štúdia bojoval s mnohými prekážkami

Lekár povedal rodičom, že ich syn sa nedožije dvoch rokov.

Nie vždy to bolo pre Jonathana jednoduché. Počas štúdia bojoval s mnohými prekážkami, ktoré vyriešilo až online vyučovanie. Stal sa najlepším študentom v ročníku.

 

Pre každého študenta je obrovskou odmenou byť pri slávnostnej promócii vymenovaný za najlepšieho študenta v ročníku, no pre Jonathana Tionga bol tento moment zvlášť dôležitý.

Jonathan sa už narodil so spinálnou svalovou atrofiou druhého typu. Tento zriedkavý genetický stav spôsobuje svalovú slabosť, ktorá sa časom len zhoršuje. Neurológ dokonca pripravoval jeho rodičov na to, že sa ich syn nedožije ani svojich dvoch rokov.

Navzdory ťažkostiam, ktorým Johnathan kvôli svojmu zdravotnému stavu vzdoroval, nielenže oslávil 24. narodeniny, ale stal sa aj absolventom Národnej univerzity v Singapure s titulom v odbore komunikácie a nových médií. Hoci bol Jonathan počas celého štúdia veľmi usilovný, nečakal, že by sa mu mohlo dodať takej veľkej pocty, akou je titul najlepšieho študenta v ročníku.

„Nemyslel som si, že budem vymenovaný za najlepšieho študenta v ročníku. Neviedol som školské aktivity, nebol som kapitánom športového tímu a podobne,“ vyjadril sa Jonathan. „Veľa som sa učil, mal dobré známky, ale to aj veľa iných ľudí. Takže som sa naozaj necítil výnimočne."

Možno sa Jonathan necíti byť výnimočný, ale ľudia v jeho živote majú iný názor. Vedia posúdiť tvrdú prácu a oddanosť, ktorú v priebehu rokov do svojho štúdia, ale aj do ich životov vložil. Veľká časť sveta, žiaľ, nie je vytvorená s ohľadom na zdravotne znevýhodnených ľudí, takže jednoducho dostať sa do triedy a z triedy – v škole žartovne označovanej aj ako „Národná univerzita schodov“ – bol pre Jonathana každodenný boj. „Zdatní ľudia si niekedy môžu dať skratku, prejsť sa po trávnatej ploche. Ja to urobiť nemôžem,“ hovorí Jonathan.

S pomocou svojho opatrovateľa na plný úväzok - svojho otca, absolvoval celé štúdium. Vďaka nemu mohol navštevovať hodiny na svojom motorovom invalidnom vozíku, no nebolo to vždy jednoduché a bojoval s množstvom prekážok. V poslednom ročníku školy sa všetko zmenilo. Začala sa pandémia a vyučovanie prešlo do online prostredia. Pre študentov to bolo ťažké obdobie, no pre Jonathana sa celé štúdium oveľa zjednodušilo. Zrazu nemusel riešiť bezbariérovosť, logistické otázky ani zapájať ostatných do cesty do školy a zo školy. Stal sa tak viac nezávislý.

V škole Jonathanovi často nechceli vyjsť v ústrety, pretože by to vraj podľa vedenia školy porušovalo pravidlá. „Zdá sa, že ľudia majú také nastavenie, že ak chcete vyhovieť zdravotne znevýhodneným, potrebujeme miliardy dolárov. Myslím, že to nie je pravda. Je to vec vôle a rozhodnutia,“ hovorí.

Jonathanovi sa podarilo získať prácu na plný úväzok ešte pred úspešným ukončením štúdia. Je to niečo, čo sa v Singapure mnohým ľuďom so zdravotným znevýhodnením nepodarí mesiace až roky po škole. Svoju pracovnú pozíciu redaktora si preto nesmierne váži a dúfa, že svojim príbehom a odhodlaním motivuje aj ostatných mladých ľudí, aby si išli za svojimi snami a nevzdávali sa ani napriek nepriazni osudu.

„Musíme uznať, že život s postihnutím je sám o sebe ťažký. Ľudia so zdravotným znevýhodnením, vyhrávajú svoje vlastné bitky každý jeden deň,“ povedal Jonathan. „Ak prekalibrujeme našu definíciu toho, čo to znamená uspieť, zistíme, že všetci tam vonku, ktorí sú zdravotne postihnutí, drú deň čo deň potichu, bez fanfár. Povedal by som, že aj oni sú úspešní. Všetci sme," dodáva Jonathan.

 

Zdroj: Dobrenoviny.sk

Predchádzajúci článok
Modelka s amputovanými nohami pózuje v Malibu
Nasledujúci článok
Aplikácia ukáže, kam sa v Ostrave dostane vozík aj kočík