Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Liečba ochrnutia kmeňovými bunkami dosiahla svoje prvé výsledky

01.12.2016

Predstavte si, že stratíte kontrolu nad svojím vozidlom a prebudíte sa v nemocnici ochrnutý od krku dole. Presne toto sa stalo Kristopherovi Boesenovi

Liečba ochrnutia kmeňovými bunkami dosiahla svoje prvé  výsledky

Predstavte si, že stratíte kontrolu nad svojím vozidlom a prebudíte sa v nemocnici ochrnutý od krku dole. Presne toto sa stalo Kristopherovi Boesenovi, ktorému zmenila život chvíľa kedy sa jeho vozidlo vymklo kontrole na klzkej vozovke a narazilo do stromu a stĺpu verejného osvetlenia. Lekári varovali Krisových rodičov, že by mohol navždy ostať úplne ochrnutý.

Krisovi bola ponúknutá možnosť podstúpiť liečbu kmeňovými bunkami, ktoré "majú schopnosť opraviť zranené nervového tkanivá pomocou výmeny poškodených buniek". Tento experimantálny postup síce nezaručuje, že Krisovo ochrnutie vylieči, no toto riziko stojí za to podstúpiť.

Celý proces sa začal v apríli, kedy Dr. Liu vstrekol 10 miliónov kmeňových buniek priamo do Krisovej krčnej miechy. Dr. Liu vysvetľuje, že „tento zákrok typicky podstupujú pacienti, ktorý majú poranenú miechu. Tento chirurgický zákrok dokáže stabilizovať chrbticu ale je len veľmi málo účinný pre obnovu motoriky a senzorických funkcií. Vďaka tejto štúdii testujeme postup, ktorý môže zlepšiť neurologické funkcie  a to  by mohlo znamenať významný pokrok pre pernamentne ochrnutých pacientov. Obnovenie tejto úrovne funkcie môže významne zlepšiť každodenný život pacientov s ťažkým poranením miechy a umožniť im znovu pohybovať sa.

 

Už po 3 týždňoch liečby sa u Krisa začali prejavovať známky zlepšenia a po 2 mesiacov už dokázal zdvihnúť telefón, napísať svoje meno a používať invalidný vozík. Jeho motorické funkcie sa významne zlepšili a to vďaka prenosu správ z mozgu do svalov pre vytvorenie pohybu.

 

Výsledky liečby znamenali pre Krisa obrovský rozdiel medzi jeho úplným ochrnutím a schopnosťou fungovať samostatne, získal do svojho života späť nezávislosť.


Aj keď lekári nie sú schopní povedať ani sľúbiť, že pokračujúca  liečba bude viesť k ďaľšiemu zlepšeniu Krisovho stavu, pokračovanie v experimente s výskumom kemňových buniek môže výrazne zvýšiť pravdepodobnosť , že liečba raz zaberie aj na celkové ochrnutie.

Výskum kmeňových buniek môže byť použitý aj pri iných ochoreniach ako napríklad Parkinsonova choroba, cukrovka a rakovina.

Tento výskum je obrovským krokom vpred v snahe liečiť úplné ochrnutie a Krisovi, ako aj ďaľším pacientom dáva nádej a možnosť bojovať.

 

ZDROJ: Theheartysoul.com

Predchádzajúci článok
Parlament napokon schválil zvýšenie príspevku pre ŤZP
Nasledujúci článok
Francúzsky súd cenzuruje spot s usmievajúcimi sa deťmi s Downovým syndrómom