Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Liečbou pacientov ochrnutých po úrazoch sa zaoberá prelomová terapia

23.11.2021

Prelomovou terapiou sa zaoberá nová štúdia, ktorá podľa tímu dokázala napraviť škody piatimi hlavnými spôsobmi.

Liečbou pacientov ochrnutých po úrazoch sa zaoberá prelomová terapia

Medzi najvážnejšie poranenia patria poškodenia miechy, pretože vedú k ťažkostiam s chôdzou alebo k úplnému ochrnutiu končatín. V štúdii vedcov zo Severozápadnej univerzity sa opisuje gél obsahujúci „tancujúce molekuly“, ktorý umožnil ochrnutým myšiam po štyroch týždňoch od podania jednej injekcie opäť chodiť. Keďže neuróny v chrbtici prenášajú signály medzi mozgom a svalmi, ich poškodenie môže sťažiť alebo znemožniť aj jednoduché pohyby. Naviac centrálny nervový systém má veľmi obmedzenú schopnosť zregenerovať sa, čo znamená, že paralýza je často trvalá.

Prelomovou terapiou sa zaoberá nová štúdia, ktorá podľa tímu dokázala napraviť škody piatimi hlavnými spôsobmi. Regenerovala axóny, výrazne znížila tvorbu jazvového tkaniva, doplnila izolačnú myelínovú vrstvu okolo axónov, zvýšila produkciu krvných ciev a zvýšila počet motorických neurónov, ktoré prežili zranenie. Výsledky v testoch na myšiach boli veľmi sľubné. Liečba mala podobu jednej injekcie tekutiny obsahujúcej dva typy modifikovaných peptidov, pričom o štyri týždne neskôr boli ochrnuté myši opäť schopné chodiť.

Peptidy, podľa vedcov, spúšťajú kaskádové signály, ktoré pomáhajú opraviť miechu. Jeden peptid vysiela signál, ktorý regeneruje axóny, zatiaľ čo druhý znižuje zjazvenie a podporuje opätovný rast krvných ciev a myelínu. Po injekcii kvapalina rôsolovatie do štruktúry nanovlákien, ktorá napodobňuje extracelulárnu matricu obklopujúcu miechu. To umožňuje, aby sa peptidy udržali oveľa dlhšie, aby mohli vykonávať svoju prácu, kým sa gél približne po 12 týždňoch biodegraduje.

 

Rozhodujúci prelom však spočíva v tom, že gélová matrica umožňuje molekulám pohybovať sa, aby našli správne receptory v bunkách. Je zaujímavé, že liečba preukázala vyššiu účinnosť u myší, ktoré dostávali liečbu mobilnejšími molekulami. Podobné výsledky boli pozorované v kultivovaných ľudských bunkách.

 

„Kľúčovou inováciou v našom výskume, ktorá sa nikdy predtým neuskutočnila, je riadenie spoločného pohybu viac ako 100 000 molekúl v rámci našich nanovlákien. Tým, že sa molekuly pohybujú, "tancujú" alebo dokonca dočasne vyskočia z týchto štruktúr, známych ako supramolekulárne polyméry, dokážu sa efektívnejšie spojiť s receptormi,“ podáva vysvetlenie Samuel Stupp, hlavný autor štúdie.

Spočiatku by sa terapia mohla použiť na prevenciu ochrnutia u pacientov po veľkých traumách, ako sú pády, športové zranenia alebo dopravné nehody. Terapia by sa však dala využiť aj v prípade iných chorôb, napríklad na regenerovanie buniek v mozgu postihnutom mŕtvicou a neurodegeneratívnymi ochoreniami. Tento výskum bol publikovaný v časopise Science.

 

Zdroj: Nextech.sk

Predchádzajúci článok
Nemá ruky ani nohy, rodičia ho opustili ešte v pôrodnici.
Nasledujúci článok
Nevesta na vozíčku dojala svojho novomanžela. Čím ho pri oltári prekvapila?