Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Lieky na výnimku by už poisťovne ďalej hradiť nemuseli

11.07.2017

Podľa pripravovanej novely zákona o liekoch, ktoré nie sú hradené z vereného zdravotného poistenia by po novom poisťovne hradili pacientom

Lieky na výnimku by už poisťovne ďalej hradiť nemuseli

Podľa pripravovanej novely zákona o liekoch, ktoré nie sú hradené z vereného zdravotného poistenia by po novom poisťovne hradili pacientom 70% z ceny lieku, navrhuje Drucker. Doposiaľ pacientom, ktorý mali na takéto lieky udelenú výnimku poisťovňa preplácala plnú sumu.

 

Medzi lieky, ktoré pacientom zdravotné poisťovne schvaľujú len na výnimku patria napríklad lieky na rakovinu, vážne srdcovocievne ochorenia či iné zriedkavé choroby. Dôvodom je najmä ich vysoká cena, ktorá často prekračuje aj sumu pár tisíc euro. Takéto lieky navyše nemajú žiadnu alternatívu.

 

Keď poisťovňa schválila výnimku na predpis tohto lieku, zároveň ho aj celý pacientovi preplatila. Po prijatí novely zákona by poisťovne preplácali len 70% z ceny a ďalších 5% by uhradila ambulancia, ktorá liek predpísala. Pacienti so závažnými diagnózami by si tak zvyšnú cenu lieku museli doplácať sami.

 

V súčasnosti poisťovne ročne schvaľujú 500 až 1000 žiadostí na uhradenie liekov na výnimku. Suma, ktorú takto uhradia sa v jednotlivých poisťovniach pohybuje okolo 5 mil euro.

 

Ak by si však pacient musel 25% z ceny lieku uhradiť sám, vyzeralo by to napríklad aj takto: cena jednej škatuľky lieku Jakavi, ktorý slúži na liečbu kostnej drene, sa pohybuje okolo 5000 eur. Ak by poisťovňa zaplatila len 70 percent, pacient by za každú škatuľku musel doplatiť približne 1250 eur.

 

Takýto návrh novely zákona sa však samozrejme neobišiel bez protestov. Proti návrhu ostro vystúpila aj jedna z najväčších pacientskych organizácii na Slovensku. Organizácia Asociácia na ochranu práv pacienta v pripomienkach k návrhu novely vzniesla námietky.

Ak by takýto návrh novely prešiel, v mnohých prípadoch by to malo za následok absolútne obmedzenie liečby, a to najmä z finančných dôvodov.

Pre bežného človeka by bol doplatok za lieky doslova likvidačný a nad rámcom ich finančných možností.

Ďalšou otázkou ostáva aj to, či a ako by už teraz zadĺžené nemocnice dokázali prispievať piatimi percentami na takéto predpísané lieky.

Zdroj: SME.sk
Foto: Webnoviny.sk

Predchádzajúci článok
Návrh na kúpeľnú starostlivosť.
Nasledujúci článok
Uhrádzanie doplatkov za lieky základné informácie