Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Ľudia na vozíčku si vyskúšali telerehabilitáciu

20.04.2022

Hendikepovaní z Ligy vozíčkárov mali možnosť vyskúšať si zariadenie pre telerehabilitáciu.

Ľudia na vozíčku si vyskúšali telerehabilitáciu

Software Mira Rehab s technológiou na sledovanie pohybu im v brnenskej organizácii predstavil Ondřej Svoboda - konateľ spoločnosti E-health and Telemedicine. Ten sa dlhodobo venuje telemedicíne a modernizácii zdravotníctva.

 

Zariadenie Mira Rehab využíva k rehabilitácii formu 3D cvičenia pomocou počítačových hier. Software umožňuje rehabilitovať z domova a uľahčuje tak život ľuďom s hendikepom. „Cieľom je motivovať ku správnym pohybom. To je koordinované a kontrolované technológiami s pohybovými senzormi,“ približuje fungovanie zariadenia konateľ Svoboda, ktorý študuje Advance Institut pro Master in Healthcare Administration.

 

Aprílové stretnutie naviazalo na decembrové odovzdanie softwaru Mira Rehab ôsmim rodinám zo spolku Srdce na pravom mieste. „Ich spätná väzba je skvelá a dostali sme možnosť telerehabilitačný software predstaviť i našim členom. S telerehabilitáciou som sa zoznámil v rámci štúdia v Holandsku. Na západe sú tieto technológie bežnou súčasťou rehabilitačných cvičení. U nás si svoje miesto iba hľadajú,“ hovorí Tomáš Koubek, ktorý je hlavným fyzioterapeutom v Lige vozíčkárov.

 

Sebaobsluha klientov

Hendikepovaní na vozíku majú teraz príležitosť vyskúšať si technológie telemedicíny osobne. Liga vozíčkárov je organizácia, ktorej cieľom je posilniť potenciál človeka s postihnutím a zapojiť znevýhodnených občanov do spoločnosti. V septembri 2020 zahájila novú službu osobná asistencia, ktorou je rehabilitácia. Chce tak prostredníctvom pravidelného cvičenia podporiť zachovanie a rozšírenie schopnosti sebaobsluhy klientov. Práve tu sa spojili cesty Ligy vozíčkárov a zariadenia Mira Rehab, určené k telerehabilitácii.

 

„Vďaka moderným technológiám telemedicíny rehabilituje formou hry osem detí zo spolku Srdce na pravom mieste z domu. Cieľom je pozitívne motivovať ku splneniu rôznych úloh. Deti s rôznym postihnutím, medzi nimi i mozgovou obrnou, vykonávajú zábavnou formou fyzioterapeutické cvičenia. Mám spätnú väzbu od rodičov, že sa na rehabilitovanie tešia,“ hovorí Jakub Kohoutek zo spolku Srdce na pravom mieste, ktorý vlastní licenciu od decembra.

 

Budúcnosť je v telemedicíne

Podľa konateľa Svobodu je potrebné využiť možnosti, ktoré telemedicína ponúka a zdravotníctvo modernizovať. Jeho spoločnosť ponúka okrem rehabilitačného softwaru tiež zariadenie Dr. Digital pre meranie vitálnych funkcií z domu. „Dr. Digital umožňuje pomocou technologických zariadení monitoring základných životných funkcií. Diagnostiku prenáša do digitálneho sveta. Virtuálna klinika Dr. Digital sa zameriava tiež na osvetu a vzdelávanie pacientov,“ dodáva Svoboda, ktorý organizuje webové semináre s cieľom zdieľať skúsenosti lekárov s telemedicínou.

 

Zdroj: Zezdravotnictvi.cz

Predchádzajúci článok
Pomôžte nám 2%. My pomáhame už 8 rokov
Nasledujúci článok
Pomáha, kde môže. Sama je pritom na vozíku.