Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Má len 15 rokov a už robí hry pre deti s mentálnym postihnutím

09.02.2017

Ondrej Vrábel zo Sobotišťa pri Senici, pripravil svoju prvú hru už v desiatich rokoch, a to pre sesternicu svojej mamy, ktorá má detskú mozgovú obrnu.

Má len 15 rokov a už robí hry pre deti s mentálnym postihnutím

Ondrej Vrábel zo Sobotišťa pri Senici, pripravil svoju prvú hru už v desiatich rokoch, a to pre sesternicu svojej mamy, ktorá má detskú mozgovú obrnu. Všimol si, že sa rada hrá na počítači ale hry, ktoré hrala neboli zmysluplné a už vôbec neboli prispôsobené potrebám detí ako ona. Ondrej videl u Dášky potrebu vzdelávať sa a chcel jej pomôcť, aby sa na počítači vedela naučiť veci, ktoré jej robia problémy. Prvá hra, ktorú vytvoril bola hra s písmenami a bolo pri nej viditeľné písmeno aj obrázok. Napríklad je tam A ako auto a vďaka obrázku ho deti dokážu prečítať.

Odvtedy už podobných hier vyrobil niekoľko a veľký úspech sa dostavil minulý rok. Dnes jeho Pinf Hry určené pre deti s mentálnym postihnutím hrajú deti v slovenských centrách ale aj v USA, Anglicku aj Indii. V súčasnosti majú viac ako 40000 hraní, viac ako 2000 používateľov a používa ich viac ako 70 centier či škôl pre postihnuté deti po celom svete.

Deti s mentálnym postihnutím majú veľmi špecifický prístup v komunikácii, ale aj pri hrách. V Pinf Hrách je veľmi jednoduchá grafika a celkovo sú jednoduché na používanie. Animácie sú rovnako jednoduché aby deti nerozptyľovali. Dokážu tak upútať pozornosť napríklad autistu alebo detí s detskou mozgovou obrnou. Deti na obrazovke vidia presne tie objekty, na ktoré sa majú sústrediť a nie je tam nič zbytočné navyše. Oproti iným pomôckam zo zahraničia sú Pinf hry iné v tom, že sú komplexné a deti si tam vedia precvičiť viaceré schopnosti, ktoré sú pre zdravé deti samozrejmosťou - písanie, logické uvažovanie či jemnú motoriku a farby.
Zo začiatku Ondrej testoval všetky hry s Dáškou. Neskôr začal dostávať podnety už aj od rodičov, aké hry by chceli a ako si ich predstavujú. Dnes pri vytváraní a testovaní hier spolupracuje s viacerými centrami, ktoré hry využívajú a keďže už vie odhadnúť ako na niektoré veci deti zareagujú, vytvoril si dokonca aj vlastný súbor pravidiel, podľa ktorých hry programuje.
Najobľúbenejšou z hier je Prasiatko, ktorá funguje podobne ako tamagoči. Pri tejto hre deti získajú pocit dôležitosti, že že sa o niekoho musia starať. Precvičia si logické uvažovanie, čítanie z výrazu tváre prasiatka ale aj matematiku.

Ondrej dokáže jednu hru pripraviť za pár dní a to aj s grafikou a testovaním. Najdlhšie mu trvá teraz preklad pretože hry sú už v piatich jazykoch. Hry sa dostali do USA, Veľkej Británie, či Indie vďaka cielenému marketingu. Ondrej založil občianske združenie a od Googlu tak získal podporu na marketing.
Ako najmladší človek v histórii dostal Krištáľové krídlo, cenu za filantropiu. Okrem toho vyhral aj JuniorInternet 2015 (kateg. JuniorLEARN), LEAF Award 2015.
Zvláštne pomenovanie pre hry, ktoré Ondrej vytvára pochádza z jeho detstva. Slovíčko „Pinf“ si vymyslel a používal ešte ako malý chlapec a zdá sa, že mu prinieslo úspech.

Zdroj: DennikN.sk

Predchádzajúci článok
Keňská tvorivosť rozširuje obzory zamestnanosti pre osoby so zdravotným postihnutím
Nasledujúci článok
Na čo máte nárok ak Vám bola poskytnutá zdravotná starostlivosť v inom členskom štáte Európskej únie