Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Marek, ktorý je po mozgovej mŕtvici, to s trojkolkou znovu rozbehne

11.05.2022

Pred 6 rokmi v roku 2016 prekonal ťažkú cievnu mozgovú mŕtvicu, ktorá bola skomplikovaná krvácaním do mozgu s následnou operáciou

Marek, ktorý je po mozgovej mŕtvici, to s trojkolkou znovu rozbehne

Je tak ochrnutý na pravú polovicu tela. Po dlhých rehabilitáciách sa podarilo, že Marek chodí s pomocou francúzskej palice. Bohužiaľ v dôsledku ochrnutia dochádza ku kontraktúram – chorobným sťahom svalov na pravej nohe a deformácii hladkého svalstva chodidla nohy. Ďalší veľký problém je, že cievna príhoda poškodila centrum reči a Marek nie je schopný hovoriť ani písať. Komunikačné schopnosti sú nulové. Jeho deti - desaťročný Tadeáško a šesťročná Natálka sa s ockom nikdy neporozprávajú. Strata komunikácie a pohybový hendikep ho veľmi izolujú od okolitého sveta.

 

Špeciálne upravená trojkolka s elektrickým pohonom je pre Marka spôsob, ako zostať aktívny, a to i v kruhu rodiny a priateľov.

 

Je to šanca na vystúpenie z každodenného stereotypu. Spoločné zážitky sú dôležité pre každú rodinu. O to viac pre rodinu, akokoľvek znevýhodnenú.

Trojkolka bude vyrobená od firmy Hugo Bike na mieru a bude prispôsobená k Markovmu postihnutiu. Bude bezpečná a pre moju sestru pri manipulácii ľahko rozložiteľná a skladná do auta.

Sestra je obetavá a skromná. Doposiaľ všetko zvládala sama s podporou rodiny. Zaobstaranie trojkolky je pre ňu ale až príliš nákladné, a preto som sa rozhodla založiť zbierku a poprosiť o pomoc i vás.

Pred ochorením patrilo medzi Markove hobby cestovanie, fotografovanie, autá, vojenská technika, zbrane, jazda na bicykli. Dnes môže iba fotiť. Fotí pomocou ľavej ruky.  Je to veľmi ťažké, ale pre Marka je to spôsob, ako naväzovať spoločnú „reč“.

 

Zdroj: Znesnaze.cz

Predchádzajúci článok
Vozíčkár a autista snívajú o spoločnom štarte v Le Mans. Teraz zbierajú prvé trofeje.
Nasledujúci článok
VIDEO: Oxana prišla kvôli vojne o nohy, no aj tak našla svoje šťastie.