Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Martin Zach sa života na vozíčku nezľakol. Nebál sa ani založiť rodinu

14.04.2022

Ani po trinástich rokoch na vozíku nestráca chuť bojovať s nepriazňou osudu.

Martin Zach sa života na vozíčku nezľakol. Nebál sa ani založiť rodinu

Nikdy to nevzdávaj! To je nielen názov známeho amerického filmu režiséra Jeffa Wadlowa, ale taktiež slovné spojenie vystihujúce životný príbeh víťaza súťaže Muž roka 2009 Martina Zacha. Ani po trinástich rokoch na vozíku nestráca chuť bojovať s nepriazňou osudu. „Na vozíku nič nekončí! Aj naďalej sa dá viesť celkom plnohodnotný život,“ hovorí jasne Zach, ktorý sa snaží pomáhať a inšpirovať ostatných. Napríklad tým, že sa nebál založiť vlastnú rodinu.

 

Práve narodenie dnes štvormesačnej dcéry, vníma ako jednu z najväčších radostí poslednej doby. „Deti sú super! Každému by som odporučil, nech sa nebojí a ide do toho,“ nabáda vozíčkárov. V starostlivosti o ne sa snaží byť manželke maximálne nápomocný.

 

„Starostlivosť je vzhľadom k môjmu hendikepu samozrejme náročnejšia. Hlavne pre manželku, ktorá sa musí v podstate starať o troch ľudí,“ priznáva Zach. „Mám problém s úchopom vecí, takže činnosti, ako je varenie alebo vysávanie, mi robia problém. Rovnako tak niektoré úkony spojené so starostlivosťou o mladšiu dcéru. Veľa času ale trávim so synom, ktorému sa každý deň snažím vymýšľať program, v závislosti na mojom pracovnom vyťažení. Radi napríklad chodíme von,“ poznamenáva Muž roka 2009.

Okrem rodiny sa venuje i ďalším aktivitám. S kamarátom „amputárom“ vlastní značku čerstvo praženej kávy a v rámci spolku Martina Zacha napríklad vznikla značka, pod ktorou vyrába špeciálne oblečenie pre vozíčkárov. „Štandardné konfekčné oblečenie ľuďom na vozíku nesedí. Napríklad pri nohaviciach spočíva problém v tom, že sedacia časť je príliš krátka, takže nohavice potom padajú. Vyrábame oblečenie na mieru, ktoré sa ďalej vyznačuje napríklad veľkými pútkami, aby si ho človek, ktorý má problém s úchopom, mohol ľahko obliecť a nemusel napríklad riešiť problémy so zapínaním zipsu,“ vysvetľuje.

 

Ďalej je členom paraatletického reprezentačného tímu Českej republiky a venuje sa hodu kuželkou. A pôsobí tiež ako externý inštruktor sebestačnosti v rámci rehabilitačného ústavu v Kladruboch, kde po svojom úraze strávil niekoľko mesiacov. „V Kladruboch človek ešte dúfa, že sa dostane z najhoršieho. Realitu si začne viac uvedomovať až vo chvíli, kedy sa dostane domov. To bol i môj prípad. Spočiatku to bolo veľmi zložité, ale postupom času, kedy som sa začal stretávať s ľuďmi, ktorí boli na vozíku, som to začal vnímať inak,“ vracia sa v čase.

 

Práve čo najväčšia sebestačnosť bola pre Martina Zacha hlavnou motiváciou, na ktorej usilovne pracoval od začiatku v rehabilitačnom ústave v Kladruboch. Ako jednu z vôbec prvých vecí tak absolvoval kondičné jazdy v rámci špeciálnej autoškoly. Na základe týchto mu ako vozíčkárovi bolo uznané vodičské oprávnenie, ktoré získal pred úrazom. „Mám auto s ručným riadením a ďalšími úpravami vrátane špeciálnej výklopnej sedačky, ktorá mi uľahčuje nastupovanie a vystupovanie do auta,“ prezrádza Zach, ktorý akurát plánuje zaobstarať si väčšie rodinné auto. Založil si preto zbierku na darcovskej platforme Znesnáze21. Tá v tomto roku spojila sily s Nadačným fondom ŠKODA AUTO, ktorý prevádza peniaze vyšportované vo výzve ŠKOFIT na zbierky z Mladoboleslavska, Rychnovska alebo Vrchlabska.

Okrem zaobstarania si nového auta je teraz pre Martina Zacha prioritou doriešenie zdravotných problémov, ktoré ho momentálne obmedzujú. „Už sa teším, až sa budem môcť zase zúčastniť nejakého závodu. Zo všetkého najviac si však prajem, aby celá naša rodina bola zdravá. To je v dnešnej dobe najdôležitejšie,“ podotýka Zach.

A prípadné ďalšie rozšírenie rodiny? „Nikdy nehovorte nikdy, ale myslím si, že pri dvoch deťoch už zostaneme,“ dodáva s úsmevom.

 

Zdroj: Banger.cz

Predchádzajúci článok
Ochrnul uprostred skúšky na veľkú rolu. "Bolesť k neprežitiu," spomína herec Vlach
Nasledujúci článok
Pomôžte nám 2%. My pomáhame už 8 rokov