Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Matka autistu nemá čím uhradiť zubára, muž zas zbiera peniaze na invalidný vozík.

22.06.2022

Vedzte, že Matovičov balík im nepomôže.

Matka autistu nemá čím uhradiť zubára, muž zas zbiera peniaze na invalidný vozík.

Matovičov balíček za 1,2 miliardy je pre rodiny s deťmi. Naozaj?

 

Vyrábal drobné predmety z dreva a pestoval a predával akváriové rastliny. Ešte pred tromi rokmi si takto Stanislav Minárik finančne prilepšoval. Aj keď so svalovou dystrofiou, no mal vtedy ruky ešte pohyblivejšie. Dnes to už nejde.

"Keď si ruku položím na kolená, už ju nezdvihnem. Pomáha mi iba polohovateľný elektrický vozík, na ktorom mám tzv. hrazdu a vďaka nej môžem obmedzene hýbať rukami," hovorí. Napríklad sa môže sám napiť.

Z invalidného dôchodku vo výške 336 eur musí Stanislav Minárik v čase rekordného rastu cien však nielen vyžiť. Naviac sa snaží vyzbierať chýbajúcich 11-tisíc eur na nový elektrický polohovateľný vozík.

Ďalší prípad je žena s autistickým dospelým synom z Martina, ktorá si zas musela požičiavať peniaze od známych, keď potrebovali navštíviť  zubára.

 

Aj keď sa týmto ľuďom nežije ľahko a na konci mesiaca im z príjmov veľa neostáva, nespadajú do okruhu ľudí, ktorým je určený sociálny balíček ministra financií Igora Matoviča z OĽaNO. Nemajú totiž nezaopatrené školopovinné deti, na ktoré sú opatrenia zamerané.

Napriek tomu v čase, keď inflácia prekonáva 22-ročné maximá, dostanú z Matovičovho balíčka vyššie dávky napríklad aj bohaté rodiny. Aj práve preto kritizuje opatrenia koaličná SaS a niektorí ekonómovia. Tvrdia, že radšej by zvolili iný kľúč na výber ľudí, ktorým pomôcť.

 

Napríklad na zvýšenú pomoc na dieťa bude mať nárok aj predseda Sme rodina Boris Kollár, ktorý je otcom 12 detí. S partnerkami by mohol získať od štátu 30-tisíc eur ročne.

"Určite treba pomôcť aj rodinám, veď v deťoch je budúcnosť," hovorí invalidný dôchodca Minárik. "Ale zdá sa mi, že opatrenia boli šité horúcou ihlou a veľa ľudí, ktorí by pomoc potrebovali, cez ne prepadlo."

Pri rozdeľovaní pomoci má však štát problém vyhodnotiť, ktorí ľudia sú bohatí a ktorí nie, hovorí ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Príjmy nemusia odrážať bohatstvo a štát o majetku občanov nemá dosť informácií.

"Každá vláda má nejaký ideologický náter, aj podľa toho si voliči volili strany. Táto vláda, okrem SaS, sa profiluje ako kresťanská," hovorí ekonóm Baláž. "Preto aj v balíčku pomoci rezonuje definícia rodiny - čiže z neho vypadli všetci, ktorí nie sú zákonom chápaní ako rodina - manžel, manželka, matka a otec," dodáva.

Partneri na vozíku, matka dospelého autistického syna aj dôchodkyňa, porozprávali ako sa im žije. Ony peniaze z balíka nedostanú.

 

Na vozík zbiera peniaze

Stanislava Minárika v jedenástich rokoch zrazilo na bicykli auto. Zotavoval sa iba ťažko a jeho chôdza sa už nikdy nevrátila do stavu pred nehodou. V štrnástich rokoch mu zistili, že sa mu spustila i svalová dystrofia a jeho svaly nie sú schopné sťahov, preto nefungujú.

Na vstávanie z postele či presun na toaletu potrebuje pomoc stropného zdviháka a aj osobného asistenta. Asistent mu pomáha s obliekaním a prípravou jedla. Na vozíku je aj jeho priateľka Jarka, ktorá prekonala detskú mozgovú obrnu.

"Veľa priestoru na súkromie nie je, lebo potrebujem asistentov prakticky pri všetkých bežných činnostiach, ale snažíme sa spolu tráviť čo najviac času," zveruje sa Minárik, ktorý žije v Považskej Bystrici v prenajatom bezbariérovom byte.

 

Čo obsahuje balíček

  • Cena: asi 1,2 miliardy eur ročne.

Detské prídavky

  • zvýšenie na 30 eur od júla, od januára 2023 na 40 eur.

Daňový bonus

  • na deti do 15 rokov zvýšenie na 70 eur od júla a na sto eur od januára 2023,
  • na deti nad 15 rokov zvýšenie na 40 eur od júla a na 50 eur od januára 2023.

Príspevok na krúžky

  • zavedenie príspevku na služby deťom vo výške 60 eur.

 

Stanislav Minárik pred rokom a pol prekonal covid a jeho zdravotný stav sa zhoršil. Má aj diabetes a trikrát do dňa si pichá inzulín. Musí dodržiavať prísnu diabetickú a bezlaktózovú diétu. Vyvinula sa uňho navyše aj osteoporóza vysokého stupňa, pre ktorú má bolesti kĺbov a chrbtice. Minárikov invalidný dôchodok je vo výške 336 eur. Jeho priateľka tiež poberá invalidný dôchodok vo výške zhruba 350 eur.

"Vždy sa snažíme niečo si odložiť, ale nie vždy to ide. Niekedy ušetríme 50 alebo 100 eur, ale stane sa, že na ďalší mesiac ich minieme, lebo sa niečo v byte pokazí alebo niečo potrebujeme," opisuje. Zvýšenie cien v potravinách Minárik pocítil najmä pri bezlaktózových výrobkoch, ktoré sú aj mimo rastúcej inflácie drahšie.

"Cena bezlaktózového masla išla o 50 percent hore. Keď nebolo v akcii, stálo predtým 2,40 eura. Teraz stojí 3,60 eura," opisuje. "Radšej preto sledujem, aké potraviny sú kedy v akcii. Ale stále sa to nedá," dodáva.

Invalidný dôchodca Stanislav Minárik nemá nárok ani na jednorazovú pomoc sto eur, ktorú v júni vyplatia niektorým skupinám ľudí - okrem domácností v hmotnej núdzi a seniorom nad 62 rokov, ktorí nepoberajú dôchodok, aj rodinám s deťmi. Istý má zatiaľ tento rok iba skôr vyplatený 13. dôchodok. Nejedná sa však o peniaze naviac, iba mu ich vyplatia skôr.

"Je tu neistota, či ešte nejaká pomoc príde," vraví Minárik. Minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina síce spomína vyplatenie ďalšej dávky do konca roka podľa vyhodnotenia situácie v auguste, koalícia ju však zatiaľ neohlásila.

V čase rekordne rastúcich cien si tak invalidný dôchodca polepší od júla mesačne o necelých šesť eur. Takúto sumu navyše dostane dohromady na troch príspevkoch, ktoré dostáva od štátu a upravujú sa podľa výšky životného minima - ide o príspevok na ošatenie (20 eur), na diétnu stravu (20 eur) a na prevádzku auta (36 eur).

Stanislav Minárik nie je zahrnutý ani do okruhu adresátov Matovičovho balíčka pomoci, ktorý zabezpečuje vyššie dávky pre rodiny s deťmi. Príspevok na dieťa a daňový bonus sa majú zvýšiť už od júla, ešte výraznejšie zvýšenie príde od januára. Minárik s priateľkou ale deti nemajú.

Matovič napríklad vypočítal, že od budúceho roka pracujúci rodičia so sedemročným dieťaťom a hrubým príjmom 1400 eur dostanú cez jeho balíček mesačne 200 eur - na vyššom prídavku na deti, daňovom bonuse a príspevku na krúžky.

Minárikov invalidný dôchodok sa síce na budúci rok bude valorizovať viac oproti predošlým rokom pre vysokú infláciu, ani zďaleka však nepôjde o takú sumu.

Naviac musí okrem vyšších cien Stanislav Minárik riešiť aj to, že po desiatich rokoch potrebuje nový elektrický polohovateľný vozík. "Ten súčasný, ktorý používa na pohyb vonku, už prestáva ťahať, keď musí ísť hore briežkom."

Vozík, ktorý by potreboval, stojí viac ako 16-tisíc eur. Ústredie práce mu však poskytne príspevok 5000 eur. Cez portál Ľudiaľuďom.sk sa preto snaží vyzbierať zvyšnú sumu od darcov.

 

Na dovolenku ísť nemôže a v noci nespí

"Viete, čo je to dvadsať rokov sa nevyspať? Lebo ja to viem," vysvetľuje Monika Pšenčíková, rozvedená matka 24-ročného syna s autizmom.

"Ako keby Paťko nepotreboval spať. V noci chodí po dome, raz mu mám podať hračku, potom ho mám prísť zakryť. Super je, keď dokážem vkuse spať dve - tri hodiny," hovorí 53- ročná matka z Martina.

Neprichádza do úvahy synovi nevyhovieť. Dnes už takmer 90-kilový muž ju z postele vie vytiahnuť. "Niekedy si vravím, že som vďačná aj za to, že som za ten čas neskončila na psychiatrii," hovorí Monika.

Okrem autizmu diagnostikovali Patrikovi Pšenčíkovi aj epilepsiu. Záchvat uňho prichádza každých osem až 14 dní. Vtedy musí byť všetko do bodky naplánované tak, aby sa znížila šanca, že dostane záchvat na ulici. "Pri záchvate spadne a môže sa vážne zraniť. Potom ostane takú pol hodinu ležať a ja s ním neviem pohnúť," vraví Monika Pšenčíková. Syn pre zdravotný stav nemôže pracovať, ako autistu ho znervóznia aj nečakané zvuky.

Dostáva invalidný dôchodok vo výške 360 eur. Keďže Patrik nemôže ostať bez dozoru, nepracuje ani jeho mama. Dostáva opatrovateľský príspevok 508 eur a od augusta sa jej zvýši o 17 eur. Bývalý manžel jej ešte prispieva sumou 80 eur. Od štátu dostáva aj príspevok na prevádzku motorového vozidla, čo mesačne vychádza na 36 eur.

 Monika Pšenčíková aj napriek neustálej únave bez riadneho spánku bola naposledy na dovolenke pred šiestimi rokmi. Okrem syna sa vtedy starala aj o vážne chorého otca a psychicky to už nezvládala.

"Na dovolenku nie sú peniaze a s Patrikom by to dovolenka ani nebola," hovorí. "Vtedy som ale potrebovala odísť, bola som pred zrútením," dodáva. Na desať dní v Grécku jej peniaze požičal brat. Pred dvomi rokmi sa Patrikovi začali rozpadávať dovtedy zdravé zuby a potreboval ich opraviť. Peniaze si znovu musela požičať.

"Rodiny, v ktorých je autista alebo niekto s vážnou diagnózou, sú aj za bežnej situácie nielen sociálne, ale aj finančne izolované od ostatných. Čo má robiť matka bez partnera v situácii, aká nastala teraz?" pýta sa a myslí tým zdražovanie. "A to na tom nie sme spomedzi podobných rodín najhoršie," dodáva. S Patrikom v MHD jazdiť nemôžu. Neexistuje možnosť, že by chvíľku počkal na autobus, zo zastávky by odišiel.

Matka minie na benzín mesačne 180 eur, keďže syna vozí denne na niekoľko hodín do 14 kilometrov vzdialeného denného stacionára. Za pobyt v zariadení platí 120 eur mesačne. "Nemôžem ho mať iba doma. Potrebuje sa socializovať, tam s ním vedia pracovať," vraví Monika.

Po odrátaní mesačných výdavkov na dom - 250 eur, na stravu - 300 eur, na lieky a doplnky pre syna vo výške 80 eur, zostane Monika Pšenčíkovej zhruba 50 eur.

"Keď sa mi niečo pokazí - pračka alebo chladnička, nemám to z čoho zaplatiť. A neviem, ako mi to bude vychádzať, keď budú ceny ďalej rásť," vraví. "Oblečenie a topánky pre syna ani nekupujem. Len ak je to už naozaj nevyhnutné," dodáva.

Matovičov balíček sa rodiny Moniky Pšenčíkovej tiež netýka. Rozvedená matka sa totiž stará o dospelého syna. Akú pomoc však dostane pri rastúcej inflácii?

Aj synovi Moniky Pšenčíkovej vyplatia 13. invalidný dôchodok skôr. Na príspevku na benzín dostane po zvýšení životného minima o necelé tri eurá mesačne naviac. Matka ako poberateľka príspevku na opatrovanie dostane v júni jednorazovo vyplatených 100 eur.

"Ďalšie mesiace budú rodiny ako my znovu predýchavať. Človek bude musieť viac rozmýšľať, či kúpi synovi niečo, čo má rád, alebo radšej nie," vzdychla si.

 

Mária má 86 rokov a žije sama

Mária Turňová žije v obci Čierny Balog v okrese Brezno. Má 86 rokov a 21 rokov je vdovou.

"Som sama, nemám deti," hovorí. "Takže sa nemá o mňa kto postarať - len moja dobrá rodina od mojich bratov. Ale nemôžem od nich stále niečo pýtať," zveruje sa.

Dôchodkyňa spolu s vdovským dôchodkom dostáva mesačne necelých 500 eur. Vyššie ceny potravín ju zastihli aj v menšom miestnom obchode, kde pracovala ešte v mladosti, viac platí aj za zrno pre sliepky a za energie. "Voľačo mi z dôchodku ostane, ale tie ceny, to je niečo neuveriteľné," priznáva.

"Ani strechu na dome nemám dobrú a zišlo by sa mi na ňu sporiť, lebo sme dom postavili už dávno - v 1968, keď prišli Rusi, aj na pohreb si potrebujem odkladať," vraví.

Veľmi ju trápi, že žije sama - bez manžela a detí, ktoré by jej pomohli. Synovci ju odvážajú k lekárom do Brezna či do Banskej Bystrice. Ak nemôžu, musí si objednať obecný taxík. Do autobusu už totiž s paličkou po operácii bedrového kĺbu nenastúpi.

"Keby sme boli ešte dvaja, dostávali by sme spolu viac peňazí. Vtedy vám aj svetlo svieti pre dvoch a máte aj dva riadne dôchodky," vraví Turňová.

Ona sama hovorí, že dôchodok nemá najnižší a že väčšia pomoc by sa určite zišla aj jej známym dôchodkyniam, ktoré ostali osamotené a musia vyžiť ešte z menej peňazí. "Toľko by bolo dobré povedať - aby mysleli aj na také prípady," dodala.

 

Zdroj: Sme.sk

Predchádzajúci článok
Od samovražedného atentátnika bol vzdialený iba päť metrov. Aj tak prežil.
Nasledujúci článok
Vozíčkári pomáhajú vozíčkárom. Každý rok má vážny úraz dvesto ľudí