Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Matka Daniela: Syn trpí ťažkou mentálnou retardáciou, autizmom a je na vozíku.

28.07.2020

Radosť zo života by mu priniesol špeciálny bicykel.

Matka Daniela: Syn trpí ťažkou mentálnou retardáciou, autizmom a je na vozíku.

Danielova matka sa denne potýka s ťažkým osudom. Stará sa už roky o svojho syna, ktorý trpí ťažkou mentálnou retardáciou a naviac autizmom. Ako matka samoživiteľka nemá život ľahký, napriek tomu sa pre syna ale snaží urobiť všetko, čo môže.

Vďaka pravidelným rehabilitáciám prejde sám aj niekoľko metrov

Daniel trpí štvrtým stupňom postihnutia. Väčšinu času trávi na vozíku, pretože má ochabnuté dolné končatiny. Iba ťažko sa udrží na nohách. Jeho matka sa ale nevzdáva a  pravidelne so synom rehabilituje.

„Je zázrak, že sa vôbec dokáže postaviť. Prejde síce iba pár krokov, aj to naviac s mojou pomocou, musím ho držať za ruku. I tak je to ale omnoho viac než by sme my, alebo dokonca doktori, očakávali,“ popisuje Daniela.

Milujeme výlety do prírody. Pomáhajú fyzicky i psychicky

Kvôli autizmu trpí Daniel záchvatmi na miestach, ktoré dobre nepozná alebo kde je príliš veľa ľudí. Preto s ním jeho matka chodí do prírody na miesta, o ktorých vie, že sa na nich zdržuje len málokto.

„V prírode je nám obom psychicky i fyzicky lepšie. Je to nielen súčasť rehabilitácií, ale taktiež načerpanie nejakej tej duševnej energie,“ hovorí. „Bola by som rada, keby mohol Daniel čoskoro za pomoci vlastných síl vyraziť so mnou na bicykel,“ dodáva.

Na špeciálny bicykel nemáme peniaze

Aby mohol Daniel cestovať s mamičkou po prírode na vynaloženie vlastných síl, potrebuje špeciálny bicykel, ktorý by mu pomohol s rehabilitáciou končatín. Ibaže ako samoživiteľka, ktorá kvôli starostlivosti o syna nemôže chodiť do práce, si nemôže mamička tento bicykel dovoliť.

Preto vznikla zbierka na portály Znesnáze21. Špeciálny bicykel v hodnote päťdesiattisíc českých korún si bude môcť rodina dovoliť iba s pomocou dobrých ľudí.

„Dúfame, že sa darcovia nájdu, a Daniel tak bude zase o krok bližšie k normálnemu životu,“ hovorí mamička Daniela.

 

Zdroj: onlyu.cz

Predchádzajúci článok
Správa CHKO Slavkovský les: Náučný chodník Kladská získal prestížnu cenu Adolfa Heyduka
Nasledujúci článok
Staršieho muža na vozíčku okradol recidivista