Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Matky postihnutých detí sú na Slovensku v najťažšej situácii.

04.03.2019

Je mnoho ťažkých osudov, a to nie len tých, ktoré súvisia s komplikovaným zdravotným stavom detí, či iných členov rodiny alebo osôb žijúcich osamote

Matky postihnutých detí sú na Slovensku v najťažšej situácii.

Podľa právničky Kataríny Fedorovej,  ktorá sa venuje sociálno-právnemu poradenstvu pre ľudí so zdravotnými problémami, sú práve matky zdravotne postihnutých detí v najťažšej životnej situácii zo všetkých obyvateľov Slovenska.  Katarína Fedorová spolupracuje spolupracuje s Platformou rodín detí so zdravotným znevýhodnením či sociálno-právnou poradňou pre onkologických pacientov SOPO.

Je samozrejmé, že toto nie je jediná zložitá situácia, do akej sa rodiny môžu dostať. Je mnoho ťažkých osudov,  a to nie len tých, ktoré súvisia s komplikovaným zdravotným stavom detí, či iných členov rodiny alebo osôb žijúcich osamote. Podľa skúseností z praxe, s ktorými sa Katarína Fedorová pri výkone poradenstva pre ľudí so zdravotným problémami stretla, sú však jednoznačne v najťažšej životnej a finančnej situácii matky hendikepovaných detí.

Často sa stáva, že matka zdravotne postihnutého dieťaťa ostáva na jeho starostlivosť a výchovu úplne sama. Existuje nemálo prípadov, kedy sa po narodení zdravotne postihnutého dieťaťa muž rozhodne od rodiny odísť. 

Kvôli časovej náročnosti starostlivosti o takéto dieťa, matky často odchádzajú z zamestnania aby sa oň dokázali postarať. Stávajú sa tak závislé na opatrovateľskom príspevku. V lepšom prípade, na podpore rodiny. Aj napriek zvýšeniu opatrovateľského príspevku však táto suma nedokáže ani zďaleka pokryť reálne potreby dieťaťa a nie to ešte aj matky.

Základná výška opatrovateľského príspevku je dnes 369,36 eura.  Ak dieťa navštevuje školu alebo sa mu poskytujú sociálne služby v rozsahu viac ako dvadsať hodín týždenne, je výška príspevku 326,16 eura.

Ďalšia záťaž pre matky detí so zdravotným postihnutím prichádza, keď dieťa dosiahne školopovinný vek. Podľa slov právničky, na Slovensku nefunguje inkluzívne vzdelávanie a deti so zdravotnými problémami sú len zriedka integrované do škôl medzi zdravých spolužiakov. Najčastejšie sú zaradené do špeciálnych škôl alebo ich doma vzdeláva matka. Na jej pleciach je však okrem vzdelávania aj celodenná nepretržitá starostlivosť a preto je takáto situácia často len ťažko únosná. V prípade domáceho vzdelávania, rodinu raz do týždňa na dve hodiny navštevuje učiteľka, čo matke situácie sotva nejako uľahčí.

 

Zdroj: Ahojmama.pravda.sk

Predchádzajúci článok
Bazbariérový prístup na poštu v Prievidzi je v nedohľadne
Nasledujúci článok
Keď prišla na svet, dávali jej pár dní života.