Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Michal má svalovú atrofiu a píše knihy pomocou brady a dvoch prstov: "Ak človek naozaj chce, dokáže všetko"

22.09.2022

Volajú ho aj slovenský Stephen Hawking.

Michal má svalovú atrofiu a píše knihy pomocou brady a dvoch prstov:

Kvôli svalovému ochoreniu polovicu svojho života potreboval dýchací prístroj. Keď mal Michal Škombár jeden rok, diagnostikovali mu spinálnu svalovú atrofiu, avšak vďaka obrovskej podpore svojej rodiny prežíva obdivuhodný život.

 

31-ročného paralyzovaného spisovateľa prirovnávajú k Stephenovi Hawkingovi. On sa presúval na vozíku a na rozprávanie používal svoj počítač, Michal zas píše pomocou svojej brady. Do dnešného dňa vydal päť úspešných kníh, ktoré číta aj spisovateľ Jozef Karika.

 

Choroba ako Čierny Peter

Vďaka svojej brade, počítačovej myši a obrazovke, na ktorej má klávesnicu, píše Michal knihy. Jeho prvé dielo s názvom Druhá šanca malo takmer 500 strán, ktoré písal celé dva roky. Ako jediný spisovateľ s humorom vraví, že píše, až ho bolí sánka.

 

U Michala sa spinálna svalová atrofia začala viditeľne prejavovať pri bábätkovskom lezení. Zdvíhal sa inak ako zdravé deti, čo naznačovalo, že má nejaký zdravotný problém. Lekári prišli na to, že jeho rodičia Michal a Mária sú prenášačmi abnormálneho génu. Šanca, že by sa im narodilo choré bábätko, bola jedna ku štyrom, no vtedy o tom netušili. Z ich troch detí to bol práve Michal, ktorý si vytiahol „Čierneho Petra“.

A tak choroba posadila Michala na vozík a neskôr položila na posteľ. Nastali problémy s dýchaním a dýchacia trubica mu viac nedovolila sa posadiť ani samostatne nadýchnuť. Nedokáže hýbať rukami, nohami a aj komunikácia je preňho veľmi náročná. „S tou tracheostómiou mám hlas ako baran,“ žartoval Michal. Jeho hovorkyňou je mama Mária, ktorá je so synom 24 hodín denne. „Užívame si, keď je dobre. Plačeme, keď je zle,“ priznala na všetko odhodlaná mama.

 

Aj tak by svoj život nemenil

Roky sa sám seba pýtal – prečo práve ja? No nakoniec sa rozhodol vyťažiť zo života maximum. „Načo sa mám tým zapodievať, keď to na danej situácii nič nezmení a iba by mi z toho zatvrdlo srdce? Radšej sa pokúsim využiť čas rozumnejšie,“ prezradil Michal, ktorý využil to, čo mu zostalo. Dokáže používať iba tvárové svaly a dva prsty na ruke.

„Niekoho oko vidí bezmocného muža na prístroji ale moje oko vidí príležitosť využiť veľa času. Ak človek naozaj chce, prekoná svoj strach a ide si za snom. Všetko je možné,“ odcitoval Michal, ktorý pomocou brady a dvoch prstov začal písať svoje literárne diela.

Prvé dve knihy tvoria sériu, ktorá je o mladom mužovi s rovnakou diagnózou, akú má Michal. Ten sa v určitom okamihu života musí rozhodnúť, či chce byť zdravý, no pod podmienkou, že opustí svoju rodinu. Druhou možnosťou je zostať doma v rovnakom zdravotnom stave, v akom sa nachádza. Teraz chce Michal vydať svoju šiestu knihu s názvom Ida a jej neznáma cesta.

 

O čom kniha je?

11-ročná sirota Ida Kralovič pracuje v hostinci. Jeho majiteľ Lojzo jej robí zo života peklo. V úteku jej bráni živý labyrint, ktorý je všade navôkol. Ida sama nedokáže prejsť cez bludisko, potrebuje pomoc niekoho, kto pozná cestu. Jedného dňa zavíta do hostinca sršeň Igor, ktorý prinesie nádej do jej života. V magickom príbehu sa prelínajú ľudské hodnoty s emóciami, ktoré sú jemne okorenené dávkou humoru.

 

V prípade, ak by ste chceli podporiť vydanie knihy, môžete tak urobiť cez tento odkaz. Napriek tomu, že život nie je každý deň jednoduchý, Michal Škombár nechce zmeniť na tom svojom takmer nič. Ak by jedného dňa vyzdravel, bol by určite šťastný, ale nie je to jeho cieľom. Dôležité preňho je byť stále lepším človekom, než akým bol včera. „Nikdy sa nevzdávajte bez boja. Niekedy prídu ťažké chvíle, ale vždy vás posunú ďalej. A nezostaňte len pri snoch. Naberte odvahu a začnite si ich aj plniť,“ hovorí odvážny Michal.

 

Zdroj: DobreNoviny.sk

Predchádzajúci článok
Po páde dôchodkyňa skončila na vozíku. V obecnom byte jej nechcú povoliť namontovať stoličkový výťah
Nasledujúci článok
Po desiatich rokoch môže vojak, ktorý skončil na vozíku, opäť chodiť!