Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Michal ostal po zranení miechy na invalidnom vozíku, stal sa z neho kvadruplegik.

28.10.2018

Michal v 17. rokoch utrpel úraz miechy, po ktorom mu ochrnuli všetky štyri končatiny.

Michal ostal po zranení miechy na invalidnom vozíku, stal sa z neho kvadruplegik.

Michal v 17. rokoch utrpel úraz miechy, po ktorom mu ochrnuli všetky štyri končatiny. Jeho život sa úplne zmenil a veľa vecí sa musel naučiť od začiatku a iným spôsobom. Na všetko si musel nájsť vlastný spôsob, každodenné činnosti ako pohyb, obliekanie, hygiena, jedenie, šoférovanie, písanie sex či dokonca humor sa úplne zmenili. Ani jednu z nežných vecí totiž kvadruplegik nedokáže urobiť takým spôsobom ako zdravý.

Kvadruplegik Michal po zranení miechy zmaturoval, vyštudoval vysokú školu a urobil si doktorát. Od zranenia už ubehlo 39-rokov a Michal má dnes manželku a 15-ročnú dcéru. Dokáže šoférovať a je jedným zo zakladajúcich členov Spoločnosti pre pomoc paraplegikom, teda ľuďom s úplným ochrnutím oboch dolných končatín. Aj napriek tomu, že je na invalidnom vozíku, dokáže žiť svoj život plnohodnotne.

Zvládnuť takúto diagnózu je nepredstaviteľne náročné aj po psychickej stránke. Každý z nás je iná osobnosť a preto podobnú ťažkú situáciu znáša každý inak. Pôvodný spôsob života sa zrazu stane minulosťou a zmení sa v ňom doslova všetko.

„Niekto prejde na iný život plynule a bez veľkých psychických problémov, iný sa zosype a niekto zostane uprostred. Sú takí, čo zúria, takí, čo smútia a ľutujú sa, takí, čo neveria ale mnohí sa prispôsobia, nájdu si cestu, aj keď je iná, ako tá, po ktorej išli,“ hovorí Michal.

Prerušenie miechy môže byť okrem úraze aj vrodenou vývojovou vadou a bábätko má ochrnuté obe dolné končatiny už pri narodení. Pri raz úplne prerušenej a poškodenej mieche medicína zatiaľ nedokáže zabezpečiť jej úplnú regeneráciu s obnovením jej činnosti, aj napriek tomu, že výskum v tejto oblasti napreduje. Liečbou takéhoto zranenia je stabilizácia chrbtice a rehabilitácie. Medicína je pri tejto diagnóze takmer bezmocná.

Spoločnosť pre pomoc paraplegikom, v ktorej je Michal spoluzakladateľom, od roku 1992 rôznymi prostriedkami pomáha pri poskytovaní starostlivosti o ľudí s týmto hendikepom.

Spoločnosť pre pomoc paraplegikom pravidelne organizuje napríklad medzinárodné športové stretnutia ľudí na vozíku v Sade Janka Kráľa v Bratislave. Cieľom tohto športového podujatia je ukázať, že na invalidnom vozíku sa dá venovať viacerým športom, napríklad ľahká atletika, tenis, boccia, orientačný pretek, maratón, lyžovanie. Pri tvrdom tréningu dokonca aj na profesionálnej úrovni.

Spoločnosť tiež pomohla založiť poradne pre ľudí na vozíku na pracoviskách liečebnej rehabilitácie či agentúry domácej rehabilitácie. Na okraji pozornosti nenecháva ani sexuálny život paraplegikov či kvadruplegikov a tak s pomocou sponzorov zakúpila prístroj umožňujúci elektroejakuláciu a elektrostimuláciu sexuálnych aktivít mužov s prerušenou miechou. Aj vďaka tomu môžu mať muži s prerušenou miechou deti a fungujúce rodiny.

Zdroj: Vysetrenie.zoznam.sk

Predchádzajúci článok
Bojnickú zoo navštívili deti so špeciálnymi potrebami.
Nasledujúci článok
Po úraze skončil na invalidnom vozíku a preto ďalej odmieta žiť so svojou manželkou