Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Mladá žena skončila na vozíku. Dostal ju tam stres a únava

20.05.2020

Ani na minútu sa nezastavila. Tvrdo pracovala, za prácou cestovala po rôznych štátoch USA

Mladá žena skončila na vozíku. Dostal ju tam stres a únava

Ani na minútu sa nezastavila. Tvrdo pracovala, za prácou cestovala po rôznych štátoch USA. Čo je odpočinok, v podstate nevedela. Tento hektický životný štýl sa ale Courtney Runyon (35) vôbec nevyplatil. Stres a únava ju dostali na invalidný vozík, z ktorého sa s ťažkosťami dokázala zdvihnúť až po troch mesiacoch.

Žila ako mnoho jej rovnako starých priateliek. Práca, zábava, šport, ale skoro žiadny odpočinok. Druhá polovica roka 2016 bola pre Courtney Runyon obzvlášť plná stresu, ponáhľania sa a námahy. Že niečo nie je v poriadku, si prvýkrát všimla vo februári 2017. „Zrazu som mala problém v sprche zodvihnúť ruky nad hlavu a umyť si ju. Musela som ju skloniť. Uterák mi pripadal ťažký ako kameň, musel mi pomôcť môj vtedajší priateľ,“ spomína mladá žena s tým, že nad tým vtedy nakoniec mávla rukou. Myslela si, že ide o chvíľkovú únavu, ktorá rýchlo prejde.

Stav sa zhoršoval

Lenže nič sa nezlepšovalo, skôr naopak. Postupne strácala cit a silu v nohách i rukách. Vyvrcholilo to v auguste, keď letela do Mexika na svadbu svojich známych. Na letisku si chcela kúpiť kávu, ale nedokázala ani otvoriť peňaženku. „Musel mi pomôcť kamarát. Ja som len sedela na letisku a plakala som,“ popisuje Courtney.

Na svadbe sa problémy opäť prejavili. „Pri jedle som neudržala ani vidličku, nedokázala som ju dopraviť do úst. Musela som si ruku oprieť o stôl a zohnúť sa až k vidličke, aby som sa vôbec najedla,“ hovorí.

Prišla diagnóza

Lekári mali najskôr podozrenie na roztrúsenú sklerózu, ale testy toto ochorenie nepotvrdili. Nasledovalo niekoľko ďalších testov na iné choroby, ale vždy s negatívnym výsledkom. Nakoniec Courtney vyhľadala odborníka v Nevade a ten prišiel s diagnózou: chronické zápalové autoimunitné onemocnenie demyelinizačnej polyradikuloneuropatie (CIDP).

Nebolo to síce príjemné zistenie, ale bola to svojim spôsobom úľava vedieť, v čom je problém. „Zjednodušene povedané, imunitný systém začal útočiť na vlastné telo, spaľoval nervy v končatinách, v krku, na tvári i na vnútorných orgánoch,“ vysvetľuje Courtney. Nakoniec skončila na vozíku, nemohla ani hovoriť, ani prehĺtať. Na tri mesiace bola totálne paralyzovaná a starali sa o ňu v opatrovateľskom dome. „Držala som šesťdesiatdennú špeciálnu autoimunitnú diétu, cvičila a rehabilitovala som,“ hovorí.

Návrat domov

Jej stav sa ale skôr zhoršoval, naviac v septembri 2017 musela opatrovateľský dom opustiť, pretože jej zdravotné poistenie už nestačilo na uhradenie nákladov. Ďalšie dni strávila v rôznych nemocniciach a ústavoch, až na Vianoce 2017 si ju mohli domov zobrať jej rodičia. „Bola som dospelá, ale potrebovala som starostlivosť rodičov ako malé dieťa. Cítila som to ako porážku, ako by som zlyhala,“ spomína Courtney.

Potom ale prišiel deň, keď si uvedomila, že ľútosť za starým životom nikam nevedie. Že vlastne ten starý život ju dostal do tejto situácie. „Zrazu som pocítila úľavu. Vedela som, že mám milujúcu rodinu, ktorá mi pomôže a podporí ma. A že ak sa chcem uzdraviť, musím svoj starý život hodiť za hlavu. Nemôžete sa uzdraviť v prostredí, ktoré vašu nemoc spôsobilo,“ vysvetľuje.

Nový začiatok

Courtney tak prestala snívať o návrate do Las Vegas, kde predtým žila, o návrate ku svojej starej práci, a rozišla sa i so svojim vtedajším priateľom. „Milovala som ho, ale nebol mi vtedy vôbec nápomocný. A keď mi bolo niekedy naozaj hrozne, zavrela som oči a predstavovala si, ako som na pláži v krásnych červených šatách,“ spomína.

Nakoniec sa vďaka liečbe a poctivej rehabilitácii z vozíka zdvihla. Ešte stále nie je úplne fit, jej telo sa neustále zotavuje. Bez pomoci sa ešte neobíde, niekedy potrebuje obuť či zapnúť bezpečnostné pásy. Ale už opäť môže žiť trochu aktívny život. S pomocou priateľov si splnila i svoj sen o pláži a červených šatách. A tohto roku vo februári zvládla s priateľmi pešky a s pomocou nordic palíc slávnu Svätojakubskú púť, legendárnu cestu ku hrobu svätého Jakuba Staršieho v katedrále v Santiagu de Compostela v Španielsku.

 

Zdroj: ProZeny.cz

Predchádzajúci článok
Nevzdáva to ani počas korony: Známy tréner chce rozhýbať Slovákov
Nasledujúci článok
Hendikep nezastavil jeho odhodlanie. Aj ako vozíčkar vášnivo cvičí