Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Na každých 50 sociálne znevýhodnených žiakov bude potrebné mať asistenta učiteľa

06.01.2020

Od 1.1. bude v základnej škole na každých 50 žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia povinná prítomnosť ...

Na každých 50 sociálne znevýhodnených žiakov bude potrebné mať asistenta učiteľa

Od 1. januára bude v základnej škole na každých 50 žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia povinná prítomnosť asistenta učiteľa alebo sociálneho pedagóga.

 

Na októbrovej schôdzi parlament schválil novelu zákona o výchove a vzdelávaní, návrhom od vládnych poslancov za Most-Híd Štefana Vavreka a Ladislava Balódiho. Novela mení systém podpory vzdelávania žiakov základnej školy zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov toto opatrenie vníma ako politickú aktivitu Mosta-Híd tesne pred voľbami.

Žiaka zo sociálne znevýhodneného prostredia definuje novela zákona priamo v školskom zákone ako účel financovania.

Zavádza aj nový druh nákladu v podobe zabezpečenia chýbajúcich pomôcok nad rámec dotácie na školské potreby poskytnuté Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

„Návrh vedie k lepšej identifikácii detí a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.  Opatrenie sa zameriava na najmenej rozvinuté okresy Slovenskej republiky,“  odôvodnili predkladatelia.

Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov toto opatrenie vníma ako politickú aktivitu Mosta-Híd tesne pred voľbami.

„Nejde určite o systémové riešenie, ale o pomoc a podporu len jednej skupiny znevýhodnených detí. Samozrejme, táto pomoc a podpora je na mieste a určite je dobré, že bola do zákona implementovaná,“ povedal Viktor Križo.

Upozornil však, že tisíce ďalších detí, napríklad so zdravotným znevýhodnením, alebo aj nadaním, ale aj iné, nedostanú naďalej podporu asistentov, psychológov či špeciálnych pedagógov.

„Táto novela určí podporu len pre deti so sociálne znevýhodneného prostredia, aj to len čiastočne, lebo 50 detí na jedného asistenta alebo sociálneho pedagóga je stále vysoký počet. Táto vláda bohužiaľ za štyri roky nebola schopná v školstve urobiť žiadnu systémovú zmenu,“ uzavrel Križo.

 

Zdroj: SME.sk

Predchádzajúci článok
Zdravotné poisťovne v týchto dňoch opäť vracajú poistencom peniaze za lieky
Nasledujúci článok
Martinkovi lekári nedávali ani len šancu na život.