Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Na linku podpory môžu zavolať rodičia detí so zdravotným znevýhodnením

16.09.2020

Od pondelka je k dispozícii nová telefonická linka na podporu rodičov detí so zdravotným znevýhodnením

Na linku podpory môžu zavolať rodičia detí so zdravotným znevýhodnením

Od pondelka je k dispozícii nová telefonická linka na podporu rodičov detí so zdravotným znevýhodnením, rizikovým vývinom alebo špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

V spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska ju spustila Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením. Funguje na princípe peer to peer – rodičia rodičom a k dispozícii bude trikrát do týždňa. Informovala o tom Diana Burgerová z Nadácie pre deti Slovenska.

Projekt Inklulinka vznikol pre rodičov, ktorí sú často nedostatočne informovaní o právach, možnostiach v rámci vzdelávania svojich detí, o dostupných finančných príspevkoch alebo nárokovateľných pomôckach pre svoje deti. Možnosť individuálnej podpory fungovala aj doteraz prostredníctvom emailu alebo kontaktného formulára. „Pomoc, či už telefonická alebo tá online, sa zameriava na tri hlavné oblasti, ktoré rodičov najčastejšie trápia, a to kompenzácie (príspevkov a pomôcok), vzdelávanie detí a ako postupovať v úradnom styku s inštitúciami,“ hovorí Diana Burgerová.

Na tejto telefonickej linke + 421 948 991 444 bude rodičom v utorok, vo štvrtok a v piatok k dispozícii laická poradkyňa z Platformy rodín. „Rodičia sa môžu obrátiť na laickú poradkyňu, ktorá ich vypočuje a spoločne sa potom pustia do hľadania riešenia zložitej životnej situácie. V prípade potreby rodič v poradni dokonca odkonzultuje podnet s právničkou špecializujúcou sa práve na oblasť sociálneho práva,“ vysvetľuje Diana Burgerová z Nadácie pre deti Slovenska. A tiež dodala, že v najbližších mesiacoch vznikne sieť laických poradcov z kruhu rodičov, ktorí podobné situácie, aké zažívajú rodičia v núdzi, už prekonali. Absolvujú vzdelávací kurz Platformy rodín a budú pripravení podporovať iných.

K dispozícii na webovej stránke projektu Inklulinka sú vzorové dokumenty odvolaní a žiadostí na úrady alebo do škôl, ktoré sú pre rodičov pripravené na stiahnutie. Okrem toho môžu tam rodičia nájsť aj rady a návody odborníkov na zvládnutie situácie a vzdelávanie na diaľku v čase koronakrízy.

 

Zdroj: Dunajskostredsky.sk

Predchádzajúci článok
Jakub vyzeral ako zdravé dieťatko, v siedmich rokoch dostal vozík, v osemnástich zomrel
Nasledujúci článok
Skutočný príbeh: Mali sme s manželom autonehodu. On neprežil, ja som ostala na vozíku