Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Na vozíku začala nový život

13.08.2019

Pád z koňa, imobilita, rozpad rodiny. Týmto všetkým si musela prejsť Mária, ktorá ale napriek ranám osudu srší optimizmom a dobrou náladou

Na vozíku začala nový život

Pád z koňa, imobilita, rozpad rodiny. Týmto všetkým si musela prejsť Mária, ktorá ale napriek ranám osudu srší optimizmom a dobrou náladou. A naplno sa venuje svojim záľubám.

Mária pochádza z Jihlavy a pracuje v nemocnici na za prepážkou, kde prijíma pacientov na hospitalizáciu a občas vypomáha na urgente s objednávkami na rôzne vyšetrenia.

Ako sama hovorí, po páde a pripútaní na invalidný vozík doslova ožila. Okolo seba rozdáva dobrú náladu. Vozík jej dal nadhľad a ľahkosť, skrátka neberie život vážne ale užíva si ho všetkými dúškami.

Pracuje, tancuje, spieva v zbore, hrá na piano, či maľuje. To je len krátky výber z jej aktivít. Najnovšie sa zapojila do programu, ktorý má pomôcť prekonať to všetko, čím si musela prejsť aj ona po páde z koňa.

Pred deviatimi rokmi Mária spadla pri jazde na koni. To, čo tak milovala, ju paradoxne pripútalo na vozík. Následkom pádu ochrnula na dolné končatiny a čiastočne ostala nepohyblivá aj jej ľavá ruka.

„Strata hybnosti v ľavej ruke mi skomplikovala celý ďalší život, pretože som bola od detstva takmer výhradne ľaváčka. Je ale pravda, že postihnutie ruky si u mňa málokto všimne. Ako hovoria moji fyzioterapeuti, dokonale klamem telom. To znamená, že nefunkčnosť ruky viem nahradiť inými svalmi a pohybmi tela tak, že tým veľmi dobre maskujem čiastočnú stratu hybnosti ruky,“ vyrozprávala Mária.

Pred siedmymi rokmi, teda 2 roky po nehode, sa jej rozpadla rodina. Dnes má Mária dve dospelé dcéry. Po rozvode s manželom sa odsťahovala do Jihlavy a začala nový život s novými priateľmi a koníčkami. Začala so spevom v zmiešanom speváckom zbore Melodie.
„Za to, ako ma kolegovia zo speváckeho zboru prijali, som neskutočne vďačná,“  doplnila.

Po čase sa k spevu pridala ďalšia záľuba a to tancovanie. A dokonca priamo v televízii. V roku 2016 si vyskúšala účinkovanie v známej tanečnej šou StarDance. Tancovaniu sa venuje doteraz. S kolegami zo StarDance účinkuje na rôznych podujatiach, benefičných a spoločenských akciách najmä v období zimnej plesovej sezóny.
„Spev a tanec sú pre mňa recepty na všetky neduhy,“ dodáva s úsmevom.
„Nápad Českej televízie na účinkovanie v show sa nedala odmietnuť. Keď i ja, ako hendikepovaná, môžem prostredníctvom médií pomáhať a prostredníctvom vystúpenia motivovať aj iných ľudí na vozíku, je to skvelý pocit,“ doplnila Mária.

Nedávno sa jej podarilo splniť si ďalší sen. Spojila dve svoje vášne –spev a tanec. V Jihlave zorganizovala špeciálne vystúpenie, kde sa na jednom pódiu ocitlo spevácke zoskupenie Melodie a jej priatelia zo StarDance.
Ako to ale býva často zvykom, život nie je len o pekných veciach. Aj Mária si musela prejsť rôznymi obdobiami. A napriek tomu, že sama potrebuje pomoc od iných, rozhodla sa, že bude aj ona nápomocná ľuďom, ktorí mali rovnaký osud ako ona a potrebujú povzbudenie.

Stala sa z nej tzv. peer mentorka alebo po slovensky sprievodkyňa.

„Ide o špeciálne vycvičeného človeka s poranenou miechou, žije na vozíku dlhší čas, ale žije aktívne v kvalitatívne zrovnateľným životom ako zdravý človek. Chápe tak, aké životné situácie človeka na vozíku postretávajú a majú pre neho pochopenie. Tento mentor sprevádza nového vozičkára a jeho rodinu novou životnou etapou. Pomáha mu, podporuje a motivuje ho a odovzdáva mu vlastné skúsenosti pri návrate do plnohodnotného života, aj keď na vozíku,“ uzavrela Mária.

 

Zdroj: Jicinsky.Denik.cz

Predchádzajúci článok
Prírastok v OĽaNO : Trojnásobná mamička prvej slovenskej poslankyne,ktorá je na vozíčku.
Nasledujúci článok
Mladá olympijská nádej ostala po páde na vozíku. Teraz sa teší z dcérky