Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Napriek všetkým predsudkom spoločnosti získal významné ocenenie

28.02.2018

Napriek tomu, že farmár Charles Osawa žije so zdravotným postihnutím, zaoberá sa zmiešaným poľnohospodárstvom a je tak úspešný, že získal...

Napriek všetkým predsudkom spoločnosti získal významné ocenenie

Napriek tomu, že farmár Charles Osawa žije so zdravotným postihnutím, zaoberá sa zmiešaným poľnohospodárstvom a je tak úspešný, že získal významné ocenenie.

 

Existujú poľnohospodári a potom existuje ešte Charles Osawa. Hoci je na invalidnom vozík, Osawa dokazuje, že s odhodlaním, tvrdou prácou a pevnou vôľou je možné všetko. V srdci obce Kware v okrese Kisumu v Keni leží jeho zmiešaná farma. Pestuje zeleninu a chová kozy. Vďaka svojim pôsobivým poľnohospodárskym aktivitám sa mu aj napriek mnohým predsudkom okolia podarilo získať Cenu farmára roka 2017. Porazil tak viac ako 84 000 poľnohospodárov registrovaných v rámci afrického poľnohospodárskeho klubu (AFC). AFC pôsobí vo viac ako 84 krajinách, pričom 66 000 členov je z Keni.

 

"Bol ocenený za jeho výnimočné spôsoby hospodárenia  a to napriek mnohým predsudkom a špekuláciám okolia, ktorým čelí. Dokázal, že nie len fyzické schopnoti a ani veľkosť pozemku, nie sú pri hospodárení najdôležitejšie. To, na čom záleží je vplyv, ktorý majú vaše kroky a spôspby na iných ľudí, " hovorí Noah Nasiali, zakladateľ afrického poľnohospodárskeho klubu (AFC).

Hoci Osawa žije so zdravotným postihnutím, kombinuje moderné a digitálne poľnohospodárske metódy a vytvára tak čistú vidiecku farmu.

 

Keď sa tím odborníkov a porotcov zo Smart Harvest prišiel pozrieť na jeho farmu, Osawa si práve pripravoval pôdu na ďalšiu sezónu výsadby. Spôsob, akým sa na svojom invalidnom vozíku dokázal preháňať pomedzi hriadky bol naozaj impozantný.

Na to akým spôsobom zvláda všetko, čo k ťažkej práci farmára patrí hovorí: "Väčšinu vecí ako okopávanie, pletie a polievanie robím sám, no samozrejme niekedy mi pomáha moja žena. Vzhľadom na to, že poľnohospodárstvo si vyžaduje každodenne celého človeka, už od útleho veku som sa naučil, ako byť sebestačný, "hovorí otec štyroch detí.

 

52-ročný Osawa dostal detskú mozgovú obrnu, keď mal päť mesiacov. Svoj osud dokázal akceptovať už od raného veku a sám sebe prisľúbil, že sa nikdy nebude spoliehať len na pomoc od štátu  a okolia. Po ukončení strednej školy sa pokúšal pracovať na viacerých pracovných miestach, ale nakoniec zakotvil pri poľnohospodárstve v Muhoroni.

"Rovnako ako všetci mladí ľudia, aj ja som sa snažil uplatniť v mnohých rôznych pracovných odvetviach. Snažil som sa a naozaj som vyskúšal mnohé odvetvia, no nikde to nejak nefungovalo a tak som vždy skončil. Napokon som sa našiel v poľnohospodárstve. "hovorí Osawa.

 

Na začiatku jeho cesty poľnohospodára mu otec kúpil 100 sadeníc paradajok a dal mu značný podiel na farme. Vzhľadom na jeho zdravotné postihnutie, boli začiatky veľmi náročné.

 

"Keď som obrábal pôdu, často som padal a stávalo sami, že som plodiny poškodil. Dokonca pri pretrhávaní sa mi stávalo, že som náhodne zničil aj sadenice. No prekonal som to a dokonca som predával. "hovorí. Za prvú sezónu Osawa zozbieral štyri prepravky rajčiakov, ktoré kúpili susedia a dokonca ostalo dosť rajčiakov na domáce použitie. Krok za krokom tak zlepšil svoje remeslo. Jedného dňa sa u neho na farme zastavili poľnohospodársky úradníci.  To znamenalo pre Osawu začiatok cesty od tradičného k modernému poľnohospodárstvu.

 

"Okamžite som dostal pozvanie na semináre v meste Kisumu, v časti Kitale a postupne aj do iných častí krajiny, kde som sa naučil veľa o moderných metódach poľnohospodárstva a kde som sa stretol s ďalšími roľníkmi a mohol si s nimi vymieňať skúsenosti.“ hovorí Osawa.

 

 Okrem toho, že dnes Osawa pestuje paradajky, je jeho farma aj modelovou farmou, ktorú navštevujú ľudia z okolia Kisumu County aby získavali poznatky.

 

„Bežne uverejňujem fotografie mojej farmy na Facebooku a keď ľudia zistia o čo ide, obdivujú skutočnosť, že je celá farma riadená osobou so zdravotným postihnutím. "Moja farma je vždy čistá a čistá bez buriny. Mladí poľnohospodári pochádzajú z celého okolia, aby videli, ako spravujem svoju farmu, "hovorí.

 

Osawa začína svoj deň na farme už o 5:00. Postupne prechádza po farme a kontroluje stav svojich plodín.

"Ako poľnohospodár musíte mať bystré a pozorné oči a byť tak o krok vpred pred možnými problémami. Ak ste naozaj dôsledný, prvé príznaky problémov s paradajkami, ako napríklad hnilobou alebo žltnutie listov, spozorujete už v začiatkoch, "hovorí. Okrem toho však existujú ďalšie bežné činnosti, ktoré pri starostlivosti o paradajky musíte robiť denno denne. Na svojej farme tak Osawa pracuje až do 9 večer.

 

Keď napoludnie teplota príliš stúpne, Osawa sa vráti späť na svoju usadlosť a venuje sa dojeniu kôz, ktoré mu ponúkajú ďalší zdroj príjmov. Okrem toho pestuje na svojej farme aj avokádové stromy, z ktorých zbiera úrodu až dva krát ročne. Svojou rozmanitou a dobre premyslenou poľnohospodárskou činnosťou si tak dokáže zabezpečiť príjem rovnomerne počas celého roka.

 

Osawa pestuje kríženú odrodu paradajok  známu ako Rio Grande, ktorá dozrieva tri mesiace a počas roka dokáže zožať dve sezóny s asi 200 sadenicami za sezónu.

 

"Najčastejšou chorobou je paradajok v tejto oblasti je škvrnitosť a tak vždy, keď sú moje plodiny napadnuté touto chorobou, zdieľam fotografie a rady ako s tým bojovať na stránkach AFC. Snažím sa tak podeliť o svoje skúsenosti a pomôcť tak aj ďalším poľnohospodárom. 

 

A aké plány do budúcna má Osawa? "Mám v úmysle rozšíriť svoju farmu, a to ihneď ako sa mi podarí získať dostatok finančných prostriedkov. Akonáhle sa mi to podarí, zamestnám poľnohospodárov so zdravotným postihnutím a budem ich trénovať vo všetkých poľnohospodárskych činnostiach. "

 
Zdroj: Standrardmedia.co.ke

Predchádzajúci článok
Ako môže technológia pomôcť ľuďom so zdravotným postihnutím
Nasledujúci článok
Z tohtoročnej paraolympiády vznikla aj krásna poštová známka