Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Nič nie je nemožné, vraví hendikepovaný športovec

19.01.2017

Francúz Philippe Croizon inšpiruje milióny ľudí a vo Francúzku sa stal veľmi populárnym.

Nič nie je nemožné, vraví hendikepovaný športovec

Francúz Philippe Croizon inšpiruje milióny ľudí a vo Francúzku sa stal veľmi populárnym. Preplával La Manche a druhého januára sa spolu s vyše päťsto súťažiacimi vydal v Paraguaji na Rely Dakar.

Handicapovaný športovec má amputované všetky končatiny. Pred dvadsiatimi dvoma rokmi, keď stál na kovovom rebríku, zavalil o vedenie vysokého napätia jeho telom prešlo 20-tisíc voltov.

Popáleniny na nohách a rukách boli také rozsiahle, že lekári už končatiny nedokázali zachrániť. Croizon bol v najlepších rokoch a s manželkou čakali druhé dieťa. S touto ťažkou životnou situáciou sa len veľmi ťažko vyrovnával. No po tom, ako videl v televízii dokument o plavkyni, ktorá pokorila kanál La Manche sa rozhodol, že to vezme ako výzvu a jedného dňa to dokáže aj on.

Najskôr sa ale Croizon musel naučiť so svojim handicapom žiť.

Desať rokov po amputácii začal s plaveckými protézami na nohy pravidelne plávať. Keďže pred úrazom vôbec nešportoval začiatky boli preňho veľmi ťažké a vybudovať si kondíciu ho stálo neuveriteľne veľa energie. V bazéne trávil denne aj päť hodín a svoju podporu mu vyjadril aj vtedajší prezident Nicolas Sarkozy.

V septembri 2010 sa vydal na plavbu naprieč La Manche a zvládol to za menej ako 14 hodín. Plávanie ho tak pohltilo, že sa rozhodol podľa vzoru Arnauda Chasseryho preplávať úžiny, ktoré delia päť kontinentov. Toto predsavzatie sa mu podarilo zavŕšiť preplávaním päť kilometrového úseku v Beringovom prielive, kde mala voda pri jeho plavbe len štyri stupne Celzia.

 

Plávanie, zdá sa, bolo pre Croizona len začiatkom. Keďže pravidelne sledoval preteky formuly 1 a aj Rely Dakar, dostal nápad štartovať na diaľkovej rely.

Spojil sa s Yvesom Tartarinom, ktorý má za sebou vyše pätnásť Dakarov, a začali na tom spolu  pracovať. Najnáročnejšie bolo prispôsobiť ovládanie auta a trvalo to pol roka, kým sa to podarilo, no naštastie dnes je už technika na takej úrovni, že to bolo možné. Croizon ovláda auto pomocou páky pripomínajúcej joystick. Všetko kontroluje pravým kýpťom a joystickom dokáže zrýchliť, spomaliť a otáčať volantom. V prípade núdze však riadenie môže prevziať aj spolujazdec.

Okrem Dakaru odjazdil Croizon aj dve rely vo Francúzsku a týždňové preteky v Maroku. Medzi amatérmi obsadil celkovo 14. miesto.

Tento rok má slávna rely Dakar deväťtisíc kilometrov a viacero etáp vedie vysoko v horách.

Croizonovym hlavným cieľom na Dakare je dokončiť rely, aby opäť dokázal, že hranice si každý určuje sám. Vďaka svojej nezlomnej vôli stal celebritou a napísal aj knihu Rozhodol som sa žiť.

„Nevzdávajte sa a bojujte. Musíte sa pokúšať splniť svoje sny, pretože ak si myslíte, že je niečo nemožné, je to len vo vašej hlave“, je jeho odkaz.

Zdroj: SME.sk

Predchádzajúci článok
Marika Gombitová o svojich najhorších chvíľach
Nasledujúci článok
Aké opatrenia pre ľudí pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v roku 2017.