Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Nový štart do života s motivátormi zo SME SI ROVNÍ

22.11.2021

Predstavujeme projekt na pomoc zdravotne znevýhodneným.

Nový štart do života s motivátormi zo SME SI ROVNÍ

Ste osobou so zdravotným znevýhodnením?  Alebo poznáte niekoho takého vo svojom okolí ? V tom prípade určite viete, že byť zdravotne znevýhodnený je dosť náročné. Bohužiaľ, mnohí z tých, ktorých sa to netýka, ani len zďaleka netušia, s čím všetkým musia hendikepovaní ľudia bojovať. O množstve prekážok, s ktorými sa ľudia s hendikepom stretávajú, nie je dodnes naša spoločnosť dostatočne informovaná.  Národný projekt SME SI ROVNÍ vznikol s cieľom, aby sa táto zlá situácia zmenila. Starajú sa o to motivátori, ktorí si tým všetkým už prešli a nabrali silu pomáhať druhým v podobných situáciách.

 

Taktiež Slovenský paralympijský výbor sa dlhodobo zaoberá témou spoločenského postavenia a začlenenia zdravotne znevýhodnených osôb do bežného života. Práve pod jeho riadením a koordináciou začal v roku 2020 národný projekt SME SI ROVNÍ, ktorý funguje prostredníctvom piatich centier včasnej pomoci, poradenstva a pohybovej motivácie zriadených v Kováčovej, Žiline, Piešťanoch, Prešove a v Košiciach.

 

Hlavnú myšlienku vystihuje aj názov

 

Názov projektu dokonale vystihuje nielen hlavnú myšlienku ale i cieľ aktivít. Za projektom stojí bezmála päťdesiat motivátorov, ľudí, ktorí sami prešli obdobím vyrovnávania sa s hendikepom po úrazoch, nehodách či v dôsledku ochorenia. So svojimi klientmi sa v rámci centier pomoci stretávajú ako rovní s rovným a stávajú sa ich partnermi. Vedia najlepšie pomôcť ľuďom, ktorí práve cítia bolesť, obávajú sa straty zamestnania, netušia, čo prinesie budúcnosť, nevedia, ako na ich zdravotný stav budú reagovať priatelia či blízka rodina. Vďaka tomu, že si sami prešli podobnou neľahkou situáciou.

 

Všestranná pomoc od motivátorov

 

Motivátori vedia, aké to je, keď prídete o istotu a komfort spoločenského postavenia, pretože majú vlastné skúsenosti s tým, aké to je, keď na vás zrazu hľadia ako na iného človeka. Pomoc motivátorov projektu SME SI ROVNÍ je všestranná. Pomáhajú klientom po úraze alebo po akejkoľvek zmene zdravotného stavu, pracujú priamo v teréne a ak je to možné aj v zdravotníckom, respektíve v rehabilitačnom zariadení, prípadne priamo v mieste ich bydliska.

 

Čo znamená „peer-to-peer“ support?

 

Zjednodušene povedané, znamená to „rovný s rovným“ alebo pomoc od človeka človeku. Ak sa ocitnete v kritickej a nepriaznivej zdravotnej situácii, kde budete hľadať rady a pomoc? Inak prijmete informácie, ako fungovať, čo a kde si vybaviť, ako premeniť byt na bezbariérový alebo kde sa zamestnať od niekoho, kto rovnakú situáciu sám zažil a dôverne ju pozná.  Na tom je postavený princíp „peer-to-peer support“ ako forma komunitnej pomoci, ktorú v mnohých iných krajinách už dávno efektívne využívajú. Na Slovensko prišla pre ľudí so zdravotným znevýhodnením práve s projektom SME SI ROVNÍ.

 

Čo môžeme očakávať od stretnutia s motivátorom?

 

„Už prvé stretnutie motivátora s klientom – zdravotne znevýhodnenou osobou – je veľmi konštruktívne. Motivátor s ním vedie rozhovor o tom, aký je jeho aktuálny stav, aké má plány do budúcnosti, čo bráni ich naplneniu a aj o tom, aké má očakávania od motivátora. Tým klient dáva zároveň námety pre ciele a úlohy, ktoré si následne spolu stanovia,“ vysvetľuje Rastislav Soviš, vedúci Regionálneho centra včasnej pomoci v Piešťanoch.

 

„Niekedy už na druhom stretnutí spíšeme konkrétne ciele a snažíme sa stanoviť reálny termín ich dosiahnutia. A začneme na nich pracovať. Motivátor pomáha napríklad aj pri vybavovaní preukazu ŤZP, pri získavaní peňažných príspevkov na kompenzáciu zdravotného postihnutia, pri zabezpečení sociálnych služieb, hľadaní pracovného uplatnenia, ale aj v oblasti motivácie k pohybu, napríklad poradí pri výbere vhodného športu,“ pokračuje Rastislav Soviš.

 

Paralympijskí športovci sa zapojili tiež

 

Aktívni paralympijskí športovci, napríklad Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Martin France, Jakub Krako či Peter Zaťko sú motivátormi tiež. Klientom radi pomôžu aj pri hľadaní vhodnej pohybovej aktivity s ohľadom na ich zdravotné znevýhodnenie.

 

Služby motivátorov v projekte SME SI ROVNÍ sú pre zdravotne znevýhodnených poskytované bezplatne. Národný projekt SME SI ROVNÍ sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

 

Viac informácií a kontakty na motivátorov nájdete na www.smesirovni.sk

 

Zdroj: Slovenskypacient.sk

Predchádzajúci článok
V Leviciach vybudujú inkluzívne ihrisko. Bude v materskej škole
Nasledujúci článok
Nemá ruky ani nohy, rodičia ho opustili ešte v pôrodnici.