Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Ochrnutý džokej žaluje súpera o 6 miliónov. Viní ho, že spôsobil osudný pád.

12.04.2021

K nešťastiu došlo 31. októbra 2016 v Kemptone, za poslednou zákrutou rovinového dostihu na jednu míľu.

Ochrnutý džokej žaluje súpera o 6 miliónov. Viní ho, že spôsobil osudný pád.

Tridsaťštyriročný džokej Frederik Tylicki žaluje na súde Grahama Gibbonsa o šesť miliónov libier. Viní ho z toho, že v roku 2016 spôsobil pri dostihoch v Kemptone nehodu, pri ktorej spadol Tylicki tak, že ochrnul a je pripútaný na vozík.

 

K nešťastiu došlo 31. októbra 2016 v Kemptone, za poslednou zákrutou rovinového dostihu na jednu míľu.

Gibbons v sedle Madame Butterfly svojim manévrom skrížil dráhu Tylickému, ktorého kôň Nellie Deen kvôli tomu zakopol a stratil rovnováhu.

Pri následnej hromadnej nehode spadli hneď štyria džokeji, ale Tylicki tak nešťastne, že si zlomil osemnásť rebier, ale hlavne si poranil miechu takým spôsobom, že od pása nadol ochrnul a je pripútaný na vozík.

 

Tylického právnici tvrdia, že riskantný manéver priamo spôsobil pád vedúci následne k zraneniu, pretože Tylicki nemal kam uhnúť, džokej vraj naviac súpera výkrikom "Gibbo!" na možné nebezpečie upozorňoval. Ten sa však podľa nich len obzrel a nereagoval.

Žalujúci uvádzajú, že Gibbons mohol použiť svoj bič, aby zastavil pohyb koňa, ale namiesto toho "je vidieť, že úmyselne pokračuje v manévrovaní svojho koňa po jeho pravej strane (pomocou pravej uzdy) smerom k ohrade".

Gibbons následne dostih vyhral, Tylicki bol letecky transportovaný do nemocnice sv. Juraja v Tootingu. Obhájcovia Gibbonsa hodlajú argumentovať tým, že ich klient netušil, kde sa Tylického kôň pohybuje, a že dostihoví stewardi vyhodnotili stret ako závodnú nehodu a Gibbonsa neobvinili ani z neopatrného jednania.

Výkrik vraj počul až tesne pred stretom a už nemohol reagovať, naopak Tylicki podľa nich pokračoval v jazde vpred, aj keď videl, že tam nemá dosť miesta.

Súdny spor nie je prvým problémom kariéry tridsaťdeväťročného Gibbonsa. V roku 2017 dostal dvojročný trest za pozitívny test na kokaín, v roku 2019 bol odsúdený na 16 mesiacov potom, čo bol už po štvrtýkrát pristihnutý za volantom pod vplyvom alkoholu.

Tylicki sa po nehode vrátil k dostihovému dianiu v roli experta televízie Sky a tiež ako majiteľ koní, pričom v roku 2018 sa vďaka Mary Salome radoval v Corku z prvého víťazstva.

Tri roky po nehode tiež urobil zase prvé krôčky, keď si mohol vyskúšať špeciálne robotické nohy. "Krásny deň na prechádzku," napísal potom k videu.

Už v decembri 2016, necelé dva mesiace po osudnom dostihu, prezradil rodák z Nemecka: "Pamätám si všetko. Pamätám si každý jednotlivý detail z toho pádu. Nepamätám si, ako som sa dostal do nemocnice, pretože som upadol do bezvedomia, potom som sa proste prebudil na jednotke intenzívnej starostlivosti. Čoskoro mi bolo jasné, že je tam veľký problém. Mal som cit v hornej časti tela, ale dole som necítil vôbec nič. Dal som si dva a dva rýchlo dohromady."

 

Zdroj: Sport.aktualne.cz

Predchádzajúci článok
Doplatky za lieky pre dôchodcov, deti a osoby s ŤZP sa rušia
Nasledujúci článok
Šanca pre Emu? Školáčka sníva o gymnáziu, potrebuje ale zbúrať bariéry