Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Ochrnutý športovec varuje deti pred úrazmi. Najhoršia je trampolína, hovorí.

21.10.2021

Robil závodne triatlon, lenže po páde na bicykli skončil v 19. rokoch na vozíku.

Ochrnutý športovec varuje deti pred úrazmi. Najhoršia je trampolína, hovorí.

Zbyněk Švehla aj napriek handicapu stále športuje, dokonca dokončil najťažší vytrvalostný závod sveta Ironman. A hlavne v rámci projektu VZPoura úrazům cestuje po školách a poučuje deti či študentov, ako sa vyhnúť zraneniam a na čo si dať konkrétne pozor. „Často si deti myslia, že airbag v aute spasí všetko. A že nemusia mať ani bezpečnostné pásy. Alebo im ukazujeme príbehy o tom, že keď si niekto nezistí poriadne, kde je dno bazéna a skočí do neho hlavičku,“ popisuje Švehla.

 

Úrazy sú považované za najväčší problém detského veku, vo vyspelých krajinách sú príčinou 40 % úmrtia detí do 14 rokov. Poisťovňa VZP ročne eviduje ošetrenie viac ako 200 tisíc detských úrazov a aktuálne čísla sa zvlášť po lockdowne razantne zvyšujú. Za marec t.r. došlo podľa poisťovne k 16 tisícom ošetrených úrazov. Za jún ich bolo evidované viac ako 32 tisíc. „Behom pandémie mali deti nedostatok pohybu. Okrem problémov s rastom obezity to môže znamenať tiež stratu návykov pri športe, ohybnosti a obratnosti. Pri deťoch, ktoré sa venujú málo pohybovým aktivitám, dochádza k úrazom častejšie,“ prehlásil Zdeněk Kabátek, riaditeľ VZP.

 

Ako predchádzať úrazom a upozorňovať na nebezpečenstvo sa snaží Zbyněk Švehla, ktorý je ambasádorom projektu VZPoura úrazům. Od roku 2015 si besedu s hendikepovanými vypočulo viac ako 100 tisíc detí zo základných a stredných škôl. „Program je taký, že oboznámime deti s našim príbehom. V druhej časti učíme, ako prechádzať úrazom a ukazujeme obrázky a názorové prezentácie. Jednotlivé situácie potom s deťmi preberieme,“ popisuje Švehla, ktorý havaroval na triatlonovom závode, keď neodhadol rýchlosť v zákrute a z bicykla sa katapultoval.

 

„Tých starších zaujíma, ako som sa vyrovnal s handicapom psychicky. Menšie deti sa zas pýtajú, ako došlo k úrazu. Niekedy počúvam, že by sa im nič podobné nemohlo stať, pretože vedia brzdiť,“ dodal s nadhľadom Švehla, pre ktorého je veľmi dôležité na besedách opakovať nebezpečenstvo skákania do bazéna. „Môže sa stať, že dieťa neodhadne hĺbku v bazéne na záhrade a urobí plavecký dohmat hlavou. Toto sa stalo môjmu kolegovi pred 20 rokmi a doteraz je na vozíku s poranenou chrbticou. Toto napríklad deti prekvapí.“

Najčastejšie dochádza práve k poraneniu hlavy, zápästia a ruky alebo k poraneniam členka a nohy. K úrazom väčšinou dochádza pri voľnočasových aktivitách, do štatistík spadajú taktiež dopravné nehody. „Jedna z najrizikovejších činností je trampolína, na tom pandémia nič nezmenila. Nebezpečné sú taktiež preliezačky na ihrisku a bicykel,“ dodal handicapovaný športovec Švehla, podľa ktorého je tolerancia k cyklistom v Českej republike jedna z najhorších. „Jazdím na špeciálne upravenom bicykli, niekedy aj v zahraniční. Ale u nás je ohľad k cyklistom veľmi malý a premávka na cestách veľmi zložitá. Naviac na cyklochodníkoch prebiehajú boje chodcov, rodín, psičkárov a cyklistov.“

 

Zdroj: iSport.Blesk.cz

Predchádzajúci článok
Po ochrnutí pomáhajú Miške robotické rehabilitačné stroje. Ide za svojím cieľom
Nasledujúci článok
Odmietol sa vzdať svojej vášne napriek tomu, že ho úraz pripútal na vozík