Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Od júla nás čaká zvýšenie príspevku na opatrovanie zdravotne postihnutých

14.05.2018

Novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP predstavil v piatok predseda koaličnej strany Smer Robert Fico.

Od júla nás čaká zvýšenie príspevku na opatrovanie zdravotne postihnutých

Novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP predstavil v piatok predseda koaličnej strany Smer Robert Fico.

 

Príspevok na opatrovanie zdravotne postihnutých by sa mal od júla tohto roku zvýšiť o 120 euro na mesiac. V porovnaní so súčasnou výškou príspevku ide o nárast o 50%. do roku 2020 by sa mal tento príspevok dostať na výšku minimálnej mzdy, ktorá by mala dosiahnuť 540-550eur.

 

Ďalej sa zmení aj hodinová sadzba na osobnú asistenciu, ktorá sa zvýši na 3eurá 80centov za hodinu. Momentálne táto mzda dosahuje výšku iba 2,87 eura, čoho dôsledkom je aj to, že záujem o túto prácu rapídne klesá.

 

Okrem toho by malo byť zrušené aj zníženie príspevku na osobnú asistenciu v prípade, ak je príjem zdravotne ťažko postihnutej osoby vyšší ako štvornásobok životného minima.

 

Na tlačovej konferencii padla zmienka aj o plánovanom zvýšení 50e paušálu, ktorý dostávajú matky pri opatrovaní ťažko zdravotne postihnutého dieťaťa k opatrovateľskému príspevku. O aké zvýšenie by sa malo jednať ale zatiaľ nebolo bližšie špecifikované.

 

Zo zákona by malo odstránené aj ďalšie obmedzenie -  a to krátenie príspevku na osobnú asistenciu v prípade, že dieťa navštevuje školu viac ako 20 hodín týždenne.

 

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská sa vyjadrila, že zmena doposiaľ veľmi striktnej právnej úpravy by mala viesť k dostupnejším podmienkam pre priznanie príspevkov na kompenzáciu ŤZP.

 

Predpokladaná účinnosť novely tohto zákona by mala prísť do platnosti už 1. júla 2018 a teda ak návrh získa podporu ďalších poslancov Národnej rady SR, bude schválený počas druhého a tretieho čítania v júni tohto roku.

Zdroj: SME.sk

Predchádzajúci článok
V rodine majú zdravotné problémy, no i napriek tomu si dokázali udržať súdržnosť a atmosféru pohody.
Nasledujúci článok
Invalid bez nohy prišiel o parkovací preukaz, Úrad práce mu ho odmieta vrátiť.