Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Odbery krvi budú opäť hradené VšZP

04.06.2019

Všeobecná zdravotná poisťovňa a Medirex sa dohodli.

Odbery krvi budú opäť hradené VšZP

Všeobecná zdravotná poisťovňa a Medirex sa dohodli. Pár dní trvajúca neistota ohľadom preplácania odberov krvi najväčšou zdravotnou poisťovňou je na konci. Obe spoločnosti sa dohodli na novej zmluve.

Spoločnosti Medirex a Medicyt zabezpečujú laboratórnu diagnostiku. K 31.máju tohto roku prestala platiť zmluva so štátnou poisťovňou a pacienti a klienti poisťovne ostali v neistote.

Dnes ( utorok ) podpis novej zmluvy najprv potvrdil Medirex a neskôr aj VšZP.

Súčasťou dohody je tzv. prechodné obdobie, ktoré bude trvať tri mesiace. Počas tohto obdobia sa budú snažiť nájsť riešenie, aby boli spokojné obe strany ale najmä sa nestalo to, čo posledné dni.

Túto verziu na utorkovej tlačovej konferencii oznámil Jozef Gavlas, predseda predstavenstva Medirex-u.

„Problém sme odložili o tri mesiace. Dovtedy platí cenový dodatok, aj keď zmluva je uzatvorená na celý rok, ako je to stanovené,“ uviedol Gavlas.

Gavlas potvrdil, že ich cieľom nie je zvýšenie cien. Chcú ale preplácanie výkonov, ktoré reálne vykonali a za ceny, ktoré sú ukotvené v cenníku VšZP. Rovnaká situácia je aj vo vzťahu s poisťovňami Union a Dôvera.

Gavlas vidí problém v tom, že v systéme nie je dostatočný obnos peňazí.

„Myslím si, že jediným riešením je dofinancovanie celého systému,“ prezradil Gavlas.

Problém so zmluvou medzi štátnou poisťovňou a Medirexom vznikol pre neexistujúcu dohodu, kedy VšZP nebola ochotná prijať zvýšenie platieb za diagnostiku zo strany Medirexu.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská vidí za celým problémom štátnu poisťovňu.
„Podľa toho, ako to vyrieši sa budeme baviť o ďalších krokoch,“ uviedla ministerka na otázku ohľadom zotrvania riaditeľky poisťovne vo funkcii.

Poistenci VšZP tak za odber krvi u lekára museli za úkon platiť z vlastného vrecka. Horší prípad bol ten, kedy lekári odbery ani nechceli realizovať. Výnimkou boli situácie, kedy pacient mohol byť v ohrození života. Podľa lekárov je cena za odber krvi spoplatnená sumou 20 €.

 

Zdroj: vszp.sk, SME.sk

Predchádzajúci článok
Aj ľudia so zdravotným postihnutím pomáhajú skrášľovať.
Nasledujúci článok
Trnava chce zblížiť verejnosť s telesne postihnutými