Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Odborníci radia: Zvieratá pozitívne ovplyvňujú telesné aj duševné zdravie

24.02.2020

V domovoch sociálnej starostlivosti a v niektorých krajinách aj v nemocniciach, sa často využíva napríklad aj animoterapia.

Odborníci radia: Zvieratá pozitívne ovplyvňujú telesné aj duševné zdravie

V domovoch sociálnej starostlivosti a v niektorých krajinách aj v nemocniciach, sa často využíva napríklad aj animoterapia.

       Komplexne ovplyvniť telesné aj duševné zdravie človeka dokážu rôzne typy animoterapie, teda liečby s pomocou zvierat . Majú taktiež pozitívne sociálne, psychologické a edukačné pôsobenie, ovplyvňujú napríklad emócie, schopnosť koncentrácie aj sebadôveru.

„Na Slovensku je najrozšírenejšia hipoterapia - liečba s pomocou koní. Starostlivosť o ne je tiež formou terapie a samotné jazdenie má zase význam pri pacientoch s poruchami pohybového systému, napríklad chabým držaním tela," vysvetľuje rehabilitačný lekár Karol Hornáček, ktorý bol 20 rokov predsedom Slovenskej hipoterapeutickej asociácie. „Prispôsobovaním sa pohybu chrbta koňa sa upravuje držanie tela pacienta a svalová nerovnováha. Posilňujú sa oslabené svaly a predlžujú sa skrátené." Najčastejšie sa hipoterapia využíva u pacientov s detskou mozgovou obrnou (DMO), sklerózou multiplex alebo psychickými problémami. Tiež je vhodná aj pre pacientov po cievnych mozgových príhodách alebo po úrazových poškodeniach mozgu a miechy.

       Canisterapia má zas uplatnenie pri rôznych typoch zdravotného postihnutia, pri ktorej pomáhajú psy. „Tiež sa využíva napríklad u pacientov s DMO. Pacienti, väčšinou malé deti, sa napolohujú na psov, z ktorých sála teplo a pokoj. Deti sa uvoľnia a znižuje sa ich svalové napätie," vysvetľuje MUDr.Hornáček. Pomocou tejto terapie sa deťom zlepšuje hrubá motorika, držanie tela a tým, že psa napríklad hladkajú, aj jemná motorika. „Dieťaťu sa uvoľní ruka s prstami a potom môže ľahšie vykonávať aj rôzne denné aktivity. Lepšie sa naje, píše a zvláda iné činnosti,“ dodal.

       Podľa neho je veľmi užitočná taktiež delfínoterapia, ktorú slovenské deti využívajú napríklad na Kryme. „Delfíny, podobne ako kone, majú podporný stimulačný efekt na pohybový systém a vertikalizáciu pacienta. Voda tiež nadľahčuje, čo uľahčuje vykonávanie niektorých pohybov," objasňuje rehabilitačný lekár. Felinoterapia, teda liečba s mačkami, je ďalším typom animoterapie.

„Na animoterapiu sa treba pozerať aj v širšom rozmere. Predovšetkým v ekonomicky rozvinutých krajinách sa u obyvateľstva zvyšuje pocit samoty, keďže sa vytratili viacgeneračné rodiny žijúce kedysi spoločne v jednom obydlí,“ hovorí MUDr. Hornáček. „Ľudia žijú často sami vo veľkých mestách a zvieratá preberajú spoločenskú funkciu iných ľudí," dodáva. Podľa tohto odborníka hlavne zlepšujú náladu a nútia človeka chodiť pravidelne von z uzavretého priestoru bytu, keď ide s domácim miláčikom na vychádzku alebo kúpiť mu jedlo. Takto sa podporuje jeho srdcovocievny, dýchací, imunitný a predovšetkým pohybový systém a človek sa tiež učí pravidelnosti a zodpovednosti. „Terapeuticky v istých hraniciach však môžu pôsobiť aj iné malé zvieratá, škrečky, morčatá, králiky a podobne" dodal.

       V niektorých krajinách sa animoterapia využíva napríklad v domovoch sociálnej starostlivosti, ale aj v nemocniciach. „Napríklad počas vizity sprevádza lekára pes. Podľa vykonaných štúdií sa na oddeleniach, kam s ním chodil, znížila spotreba liekov proti bolesti, na podporu spánku a podobne," hovorí lekár. Podľa neho človek totiž vďaka zvieratám nepociťuje svoje ťažkosti tak intenzívne. Pohyb a pozitívne emócie môžu zároveň ovplyvniť aj iné funkcie ľudského organizmu. Upravujú napríklad peristaltiku čriev, stereotyp dýchania a iné.

 

Zdroj: Najmama.aktuality.sk

Predchádzajúci článok
Právnik radí: Potrebujete na schodisko namontovať zdvíhacie zariadenie pre invalidný vozík?
Nasledujúci článok
Svadobný obchod vystavil vo výlohe figurínu na vozíku.