Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Odmietol sa vzdať svojej vášne napriek tomu, že ho úraz pripútal na vozík

26.10.2021

A tým, čo majú rovnaký osud, dáva možnosť lietať.

Odmietol sa vzdať svojej vášne napriek tomu, že ho úraz pripútal na vozík

Na malý moment sa Chris pozrel smrti do očí. Po prehodnotení svojho života svoju najväčšiu záľubu ponúka aj iným.

 

Chris Santacroce sa presvedčil po úraze o tom, že svet je plný vzrušujúcich dobrodružstiev, no tie nie sú automaticky dostupné pre každého. Jeho samotného úraz pripútal k invalidnému vozíku. Aj napriek tejto životnej prekážke zabojoval, aby sa nemusel vzdať svojej najväčšej vášne – paraglidingu. Keď sa po úraze zotavil rozhodol sa, že toto dobrodružstvo pomôže zažiť aj ďalším zdravotne znevýhodneným ľuďom.

 

Chris Santacroce bol vždy atletický typ a lákali ho adrenalínové športy. Od roku 1992 je profesionálnym paraglidistom. Vďaka svojmu koníčku sa dokonca stal športovcom Red Bullu a dostal možnosť cestovať po celom svete.

 

S novým pohľadom na svet

 

Keď však utrpel vážne poranenie miechy jeho dobrodružný život sa na chvíľu zastavil a Chris zrazu nemohol robiť to, čo miloval najviac, pretože bol na invalidnom vozíku. Táto životná skúsenosť drasticky posunula jeho životné ciele a zmenila jeho pohľad na svet.

Chris si zaumienil založiť projekt Airtime. Je to nezisková organizácia so sídlom v americkom štáte Utah. Pomocou organizácie sa snaží dať každému šancu lietať. „Od jednotlivcov so špeciálnymi potrebami až po ľudí s poranením mozgu a miechy. Jednotlivci s chorobami, ako aj starší ľudia a veteráni,“ predstavuje svoju činnosť organizácia: „Naši klienti majú jedno spoločné, chcú lietať!"

 

Oblohu otvoriť pre všetkých

 

Veľmi podobný príbeh Chrisovi sa udial i mužovi menom Joe Stone a tento projekt ho okamžite zaujal. V auguste 2010 bol Joe vo veku 25 rokov neuveriteľne blízko smrti. Počas svojho letu nešťastne narazil do skaly, čo viedlo k mesačnej kóme a štvormesačnému pobytu v nemocnici. Joe tvrdo bojoval, aby prežil, ale na rozdiel od Chrisa sa nedokázal úplne zotaviť. Je z neho kvadruplegik, ktorý je ochrnutý od hrudníka nadol a má postihnutie oboch rúk, no rozhodol sa nevzdať. Iba rok po čiastočnom zotavení začal súťažiť v triatlone Ironman.

Napriek tomu mu však stále chýbala obloha a jeho najobľúbenejší šport, paragliding. Až vďaka Chrisovi a projektu Airtime, si za pomoci adaptívnej stoličky svoj veľký sen splnil. No jeho vzťah s neziskovou organizáciou neskončil a Joe, inšpirovaný vlastnou skúsenosťou, teraz školí ostatných a je Chrisovou pravou rukou. Chcú spoločne otvoriť oblohu každému, kto prejaví záujem a odhodlanie.

 

Zdroj: DobreNoviny.sk

Predchádzajúci článok
Ochrnutý športovec varuje deti pred úrazmi. Najhoršia je trampolína, hovorí.
Nasledujúci článok
Pašeráci v Taliansku vysadili na skalnom útese ochrnutého migranta