Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

„Odňatie asistentov zo špeciálnych škôl je nepochopiteľný krok“

31.08.2019

Myslí si to Jana Žitňanská ( Za ľudí ), ktorá sa dlhodobo venuje pomoci zdravotne postihnutým občanom.

„Odňatie asistentov zo špeciálnych škôl je nepochopiteľný krok“

Myslí si to Jana Žitňanská ( Za ľudí ), ktorá sa dlhodobo venuje pomoci zdravotne postihnutým občanom.

„Ministerstvo školstva opakovane zlyhalo. Aj tento školský rok je reálne, že deti zo zdravotným postihnutím nedostanú všetky asistentov učiteľa. Ministerstvo navyše pristúpilo k nepochopiteľnému kroku. Rozhodlo sa odňať časť asistentov zo špeciálnych škôl. Ministerstvo argumentuje tým, že sa snaží integrovať deti so zdravotným znevýhodnením do bežných škôl, len faktom ostáva, že teraz budú na špeciálnych školách títo asistenti chýbať. To môže viesť až k nútenému homeschoolingu, teda výučbe v prostredí domova,“ uviedla Žitňanská.

Vo svojej kritike nie je sama. Už dávnejšie o tomto probléme hovoril poslanec za OĽaNO Miroslav Sopko aj Slovenská komora učiteľov Slovenska.

Bývalá europoslankyňa už v minulosti predkladala zákon, ktorý by zabezpečil nárokovateľnosť asistentov pre všetky deti, ktoré to vzhľadom k zdravotnému stavu potrebujú.

„Je jasné, že do začiatku školského roku sa nepodarí kladne vybaviť všetky žiadosti o asistentov učiteľov. Situácia by sa dala rýchlo riešiť tým, že by osobní asistenti postihnutých detí mohli ísť do školy spolu s nimi. Na to je ale potrebná vôľa ministra práce Jána Richtera. Okrem toho je potrebné systematicky riešiť aj navýšenie finančných prostriedkov na asistentov učiteľa,“ doplnila Žitňanská.

Osobní asistenti spadajú totiž pod rezort ministerstva práce, ktoré vedie Ján Richter.

„Ak ťažko zdravotne postihnutému dieťaťu prináleží osobný asistent, tak v súčasnosti nezabezpečuje osobnú asistenciu v dobe, kedy je dieťa v škole. Asistencia má byť v priestoroch školy zabezpečovaná práve asistentmi učiteľa,“ uviedla Jana Lukáčová z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Do tohto momentu nie je naplnená ani polovica požiadaviek škôl. Zároveň sa presunom asistentov zo špeciálnych škôl do bežných zníži kvalita vzdelávania a zhorší sa starostlivosť o tých najzraniteľnejších,“ upozornil Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov.

Financie na odborných zamestnancov školy, ako je psychológ alebo špeciálny psychológ, dostávajú školy, ak prekročia limit 20 začlenených žiakov – cez zvýšený normatív.

To však nestačí aj na hodnotenie učiteľov, ktorí s takýmito deťmi pracujú. Uviedol to opozičný poslanec za OĽaNO Miroslav Sopko.

Ministerstvo je silne kritizované za výšku pridelených financií na asistentov učiteľa na ďalšie obdobie.

 

Zdroj: Webnoviny.sk

Predchádzajúci článok
Vláda chce zmeniť sociálne podnikanie
Nasledujúci článok
Vďaka kaderníckemu umeniu zarobili kamarátovi na rehabilitáciu.