Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Okruh pracovných činností, na ktoré možno ťažko zdravotne postihnutým (ŤZP) ľuďom poskytnúť príspevok na asistenta, sa nerozšíri.

29.06.2018

Podľa názoru poslancov je začlenenie osôb so zdravotným postihnutím na trh práce či do bežného života takmer nemožné.

Okruh pracovných činností, na ktoré možno ťažko zdravotne postihnutým (ŤZP) ľuďom poskytnúť príspevok na asistenta, sa nerozšíri.

Okruh pracovných činností, na ktoré možno ťažko zdravotne postihnutým (ŤZP) ľuďom poskytnúť príspevok na asistenta, sa nerozšíri. počet ľudí s ŤZP, ktorí by mohli mať nárok na príspevok na asistenta sa tak nezvýši.

Podľa názoru poslancov je začlenenie osôb so zdravotným postihnutím na trh práce či do bežného života takmer nemožné. Jedným zo spôsobov ako pomôcť ľuďom so zdravtným postihnutím začleniť sa do bežného života a súbežne aj na trh práce bol práve návrh novely zákona na príspevok na činnosť pracovného asistenta. Novelu zákona o službách zamestnanosti predložilo opozičné hnutie OĽaNO, no parlament návrh zamietol.

Cieľom novely zákona,ktorú pripravilo hnutie OĽANO bolo rozšíriť okruh zdravotne postihnutých, ktorí by o príspevok na asistenta mohli požiadať. Rozšírenie sa malo týkať nároku na asistenta pre  ťažko zdravotne postihnutého umelca, športovca či ťažko zdravotne postihnutého verejného funkcionára.

Keďže však poslanci tento návrh neschválili v platnosti ostáva nariadenie, podľa ktorého pracovného asistenta možno poskytnúť buď zamestnávateľovi pre jeho zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osobe.

Okrem tohto návrhu hnutie predložilo do parlamentu aj návrh novely zákona o rodine, v ktorom OĽANO navrhovalo zvýšiť zvýšiť minimálne výživné na dieťa na 50 % zo sumy životného minima, teda na 45,53 eura mesačne. V súčasnosti je táto suma 27,32 eura.

V parlamente neuspel ani tretí návrh na zmenu z dielne hnutia OĽANO, ktorý chcel upraviť zákon o lesoch vo viacerých bodoch a to najmä v reakcii na akútny stav v lesníckej praxi. Mali sa zmeniť priority v lesohospodárskych postupoch, po prvý raz sa malo uzákoniť komplexné vnímanie lesnej produkcie, zmeniť sa malo aj financovanie lesných hospodárov. Plénum však nepodporilo ani tento zákon, aký názor na predkladané návrhy má opozícia a prečo takto koncipované návrhy nepodporila je rozhodne veľkým otáznikom.

 

Zdroj: SME.sk

Predchádzajúci článok
Ako môže vyzerať život mladého človeka aj napriek ťažkému úrazu miechy.
Nasledujúci článok
Poisťovne vracajú doplatky za lieky