Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Osoby so zdravotným postihnutím nepotrebujú fantastické pomôcky

28.05.2019

Stáva sa už pomaly pravidlom, že média predstavia honosnú technologickú novinku

Osoby so zdravotným postihnutím nepotrebujú fantastické pomôcky

Stáva sa už pomaly pravidlom, že média predstavia honosnú technologickú novinku, ktorá sa snaží vyriešiť údajný problém súvisiaci s postihnutím.

Takto dostávame veci ako špeciálnu rukavicu, ktorá má prepísať americkú znakovú reč, drahé GPS jednotky pre nevidiacich alebo vysokokvalitné dekódovacie prstence, ktoré umožňujú nevidiacim čítať text, aj keď nie je napísaný Braillovým písmom. Najnovším technologickým počinom je invalidný vozík určený pre schody, ktorý vlastne ani nie je novým konceptom.

Táto technológia je inšpiratívna a ukazuje nám, ako možno predpokladanú tragédiu zdravotného postihnutia zmierniť s niečím, čo vymyslel niekto, kto nie je postihnutý.

Ľudia bez postihnutia nadšene vítajú novinku, ktorá sa považuje za víťazstvo v bezbariérovosti. Osoby so zdravotným postihnutím ale nad tým často pretočia očami. Nápady sú často dobre myslené a elegantné ale obvykle sa tým rieši problém o ktorom postihnutý človek nikdy nevedel, že ho reálne má. Problémom je často aj fakt, že sa jedná len o koncepty, ktoré sa do reálnej výroby nikdy nedostanú. Často si mladé technologické firmy získavajú pozornosť a dobrú povesť, že sa snažia prísť s novinkou, ktorá by mala ľuďom s postihnutím pomôcť.

Títo ľudia vedia, že pre nich sú problémom schody a opakovane na tento problém upozorňujú. Aj keď existujú výťahy a rampy, mnoho dizajnérov sa v tomto smere neinšpiruje.
Nové riešenia sú drahé a často aj nebezpečné.

Dobrým príkladom sú rampy. Tie neslúžia len ľuďom na vozíku ale aj mamičkami s kočíkom alebo pre ľudí s kuframi. Myšlienka, že by postihnutí ľudia mali využívať drahé technologické riešenia namiesto rampy je absurdná. Malo by sa premýšľať skôr nad tým, ako premeniť už vybudované prostredie spôsobom, ktoré víta každého.

Nové technológie narážajú aj na iné problémy. Niekedy je potrebná manuálna obratnosť, sila. Niektorí užívatelia sa boja nové vynálezy používať bez popruhov alebo remeňov.

Nové technológie sú drahé. Prelomová technológia môže stáť viac ako auto strednej triedy a väčšina poisťovní ju neprepláca. Poisťovne všade vo svete sa k novým technológiám, ktoré by mali pomôcť imobilným stavajú veľmi opatrne a len postupne sú ochotné časť z nákladov preplácať.

Pozn.: Text publikoval novinár zo Severnej Kalifornie a nie je stanoviskom o.z. Svet mobility

 

Zdroj: Vox.com

Predchádzajúci článok
Európskym bezbariérovým mestom roka sa stala Breda
Nasledujúci článok
Marína má novú rehabilitačnú nemocnicu