Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Otvorili prvú základnú školu pre deti s autizmom, ktorá je jediná v Trnavskom kraji

13.09.2021

Základnú školu pre deti s autizmom zriadili v Trnave. Doteraz tu takéto zariadenie chýbalo.

Otvorili prvú základnú školu pre deti s autizmom, ktorá je jediná v Trnavskom kraji

V utorok v Trnave otvorili Základnú školu (ZŠ) pre deti s autizmom, ako prvé zariadenie tohto druhu v Trnavskom kraji. Poskytuje tak priestor pre vzdelávanie žiakov s autizmom alebo žiakov s ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia.

 

Čím je odlišná?

 

Podľa jej riaditeľky Kataríny Machovičovej sa od bežných škôl odlišuje predovšetkým nízkym počtom žiakov v triedach, čo umožňuje pedagógom intenzívne sa venovať každému dieťaťu.

 

Škola je jednou z organizačných zložiek Spojenej školy na Lomonosovovej ulici v Trnave, ktorá sa na strednom i základnom stupni venuje vzdelávaniu mentálne znevýhodnených de­tí.

 

V budúcnosti by mala byť plnoformátovou školou so všetkými ročníkmi. Zatiaľ sú otvorené dve triedy, v jednej je päť, v druhej šesť žiakov. Deti v každej triede má na starosti jedna učiteľka a dve asistentky.

 

Učenie, empatia, láska

 

„Táto škola nie je iba o učení. Je aj o nesmiernej láske, empatii, cite a pocite bezpečnosti, to všetko dávajú učitelia deťom s autizmom. Je to aj začiatok budúcej spolupráce s Trnavským samosprávnym krajom (TTSK),“ uviedla na otvorení Marta Gubrická, vedúca odboru školstva Okresného úradu v Trnave, ktorý je zriaďovateľom ZŠ.

 

Z Fondu na rozvoj kraja prispel a podporil vznik novej školy aj TTSK a poskytol príspevok na špeciálne vybavenie tried a nákup špeciálnych pomôcok.

 

„Som rád, že máme vytvorenú schému na podporu unikátnych či začínajúcich projektov, ktorým chýbajú zdroje. Radi sme tento projekt podporili,“ vyjadril sa predseda TTSK Jozef Viskupič.

 

Vedenie školy sa rozhodlo otvoriť každý rok minimálne jednu triedu prvého ročníka.

 

Zdroj: Trnava.Dnes24.sk

Predchádzajúci článok
Režisérka Poledňáková slávi 80 rokov: Po mŕtvici päť rokov v ústraní
Nasledujúci článok
Ako druhú svetovú vojnu pomohla vyhrať špiónka s drevenou nohou