Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Pán Eugen sa roky nedokázal dostať von zo svojho bytu.

29.07.2018

Pán Eugen Hlaváč je pripútaný na invalidný vozík. Kvôli chorým cievam mu amputovali obidve nohy.

Pán Eugen sa roky nedokázal dostať von zo svojho bytu.

Pán Eugen Hlaváč je pripútaný na invalidný vozík. Kvôli chorým cievam mu amputovali obidve nohy. Žije na prvom poschodí v panelákovom byte v Senci. V bytovom dome nie je výťah a od vonkajšieho sveta ho delí 15 schodov. Celé dni tak pán Eugen trávi len pri okne a svet pozoruje z bytu, von sa nedostane.

„Ráno do toho vozíka vleziem, večer do postele, skrátka to mám už do konca života," povedal pán Hlaváč ešte v roku 2016.

Riešenie tejto situácie však existuje a nie jedno. Jedným z riešení ako by sa pán Eugen mohol z bytu dostať von je namontovanie schodiskovej plošiny. Na tú dokonca dostal pred časom aj dotáciu od štátu vo výške 11500 euro. Tú však musel štátu vrátiť pretože susedia mu namontovanie plošiny neschválili. Plošina by podľa nich zasiahla do statiky paneláku a keby horelo, nemali by únikovú cestu. 

Od vtedy už ubehlo viac než dva a pol roka a jediná možnosť ako sa pán Eugen dostane von z bytu, je keď ho vynesú von jeho traja synovia. Naposledy sa tak von dostal pred troma týždňami.

Pán Eugen má v tomto spore dokonca právnika, ktorý ho bezplatne zastupuje. Ani ten sa však s bytovým spoločenstvom nedokázal dohodnúť. Prišiel tak s návrhom ďalšieho riešenia, ktoré by umožnilo dostať sa vozíčkárovi von z bytu. Nové alternatívne riešenie je ale príliš drahé a príspevok od štátu by naň nestačil. Právnik sa preto rozhodol usporiadať zbierku na dofinancovanie tohto riešenia.

"Alternatívnym riešením má byť výťah alebo výťahová plošina," povedal zastupujúci právnik Martin Manina. Projekt je tak v príprave, výťah by bol osadený o fasádu domu. Seneckí poslanci už schválili aj prenájom mestských pozemkov. Celú stavbu však môžu pripomienkovať susedia, ktorí sú z právneho hľadiska tiež účastníkmi konania. Podľa slov právnika tak vzniká priestor ako si vydiskutovať všetky technické a procesné záležitosti stavby výťahu.

Hanbou ostáva, že predseda bytového družstva sa k celej veci nevyjadruje a na telefonáty nereaguje. Hlaváčovcom vraj ale jedno riešenie navrhol. „Že napíše rozpis a že susedia budú ma nosiť von," vysvetlila manželka pána Eugena, Helena Hlaváčová.

Postavenie výťahovej plošiny sa podľa právnika môže vyšplhať až do sumy zhruba 30-tisíc eur bez DPH. Štátny príspevok na zdvíhacie zariadenie môže byť poskytnutý v maximálnej možnej výške 11 617 eur a zvyšok sa preto musí dofinancovať zo zbierky, pre ktorú právnik Martin Manina otvoril transparentný účet.

Na transparentnom účte pribúdajú peniaze od celkom neznámych ľudí - poslali už viac ako 8-tisíc eur. Dostať pána Eugena na slobodu by sa tak mohlo podariť už na jeseň tohto roku.

 

Zdroj: TVnoviny.sk

Predchádzajúci článok
Hendikepovaný Jaroslav pomáha ľuďom, ktorí sú v podobnej situácii.
Nasledujúci článok
Ako je možné, že preukaz ŤZP dnes dokáže sfalšovať už takmer každý