Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Parahokejistka z Nórska si zastane miesto na ľade i v nemocnici

30.07.2020

Počas pandémie musela deliť svoje povinnosti medzi tréning a boj v prvej línii proti koronavírusu

Parahokejistka z Nórska si zastane miesto na ľade i v nemocnici

Lena Schroeder je aktuálne jediná žena vo vrcholnom svetovom parahokeji. Počas pandémie musela deliť svoje povinnosti medzi tréning a boj v prvej línii proti koronavírusu. V civilnom živote totiž pracuje ako lekárka.

Ako druhá žena v poradí dostala možnosť štartovať v tomto typicky mužskom športe na ZPH v Pjongčangu 2018 (prvá bola jej krajanka Britt Mjaasund Øyen na ZPH 1994 doma v Lillehammeri). „Časy sú ťažké, ale zlepší sa to,” hovorí optimisticky športovkyňa.

Namiesto toho, aby sa tento rok na jar zúčastnila parahokejových ME vo švédskom Östersunde, ktoré boli zrušené kvôli pandémii COVID-19, trávila väčšinu času na lekárskych klinikách a nemocniciach. Počas posledných štyroch mesiacov však vymenila sánky a palice za masku a lekárske oblečenie.

V období keď sa pandémia začala, pracovala v laboratóriu na miestnej klinike. Tá prijímala pacientov s horúčkami alebo príznakmi ochorenia dýchacích ciest, ktorí neboli schopní naplánovať si schôdzku so svojimi vlastnými lekármi.

V apríli sa pandémia zhoršila a Lena bola pridelená ako lekárka na kardiologické oddelenie veľkej nemocnice na okraji nórskeho hlavného mesta. Oblečená v úplnom ochrannom výstroji trávila celé dni liečením izolovaných pacientov so srdcovými chorobami a ich testovaním na COVID-19.

„Úprimne povedané, som rada, že musím pracovať,” povedala Lena, ktorá v decembri minulého roka získala doktorát na Lekárskej univerzite v Oslo. „Veľa ľudí prišlo o prácu dočasne alebo natrvalo z dôvodu COVID-19, takže som rada, že mám na jednej strane príjem a na druhej aj dokážem pomáhať,” uviedla pekná blondínka, ktorá okrem rodnej reči a angličtiny ovláda aj španielčinu.

Keď sa už konečne začali zdravotnícke zariadenia pomaly otvárať, mohla vymeniť domáci tréning - pozostávajúci zo základného a silového cvičenia a jógy - za prípravu v národnom tréningovom stredisku Olympiatoppen v Oslo.

„Mám teraz konečne aj veľa tréningov vonku na sánkach s kolieskami a lyžiarskymi palicami. Intervalový tréning funguje v dnešnej dobe ako kúzlo,” hovorí Lena.

Doma alebo v tréningovom centre absolvuje tréningy vo dvojici s Mortenom Vaernesom, ktorý je jej spoluhráčom z reprezentácie a zároveň aj partnerom v osobnom živote.

Pár faktov o Lene Schoreder

Zdravotné znevýhodnenie: narodila sa s diagnózou spina bifida

(vrodená vada, pri ktorej dochádza k neúplnému uzavretiu chrbtice a membrán okolo miechy počas skorého vývoja v tehotenstve)

Parahokejové začiatky: v roku 2008 ako 15-ročná v meste Moss

Prečo parahokej? Páči sa jej rýchlosť i fyzická náročnosť

Aktuálny klub: Valerengen Oslo

Športové idoly: bežec na lyžiach Petter Northug a zjazdár Aksel Lund Svindal

Ženský parahokej: v roku 2015 nastúpila za ženský tím Európy

Skúsenosť so slovenským parahokejom: na turnaji v Turíne v januári 2019, kde Slovensko zvíťazilo nad Nórskom v základnej časti 6:3 a v zápase o 3. miesto 2:1 po predlžení

Parahokej je zmiešaný šport, takže ho môžu hrať muži i ženy. Na rozdiel od curlingu na vozíku však nie je povinná účasť ženy v tíme.

Zdroj: Sport.aktuality.sk

Predchádzajúci článok
Zdravotne znevýhodneným treba podmienky na nezávislý život, hovorí Stavrovská
Nasledujúci článok
Vanessa mala kvôli chrbtici skončiť na vozíku: Dnes je trenérkou fitness a má tri deti