Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Paralyzovaná žena zvládla prekonať 17 kilometrový beh v bionickými nohami

02.11.2017

Paralyzovaná Claire Lomas z Veľkej Británie dokázala zdolať jednu zo svojich najťažších výziev.

Paralyzovaná žena zvládla prekonať 17 kilometrový beh v bionickými nohami

Paralyzovaná Claire Lomas z Veľkej Británie dokázala zdolať jednu zo svojich najťažších výziev. Absolvovala 10-miľ dlhú trasu bežeckých pretekov s názvom Great South Run vo Veľkej Británii.

Claire, ktorej telo je kompletne paralyzované od krku až dole trasu prešla s pomocou bionického obleku a barlí za 24 hodín. Stala sa tak prvou osobou, ktorej sa podarilo dokončiť takýto maratón pomocou robotického exoskeletu.

 

Claire Lomas ochrnula v roku 2007 po nehode na koni. Odvtedy sa jej podarilo vyzbierať pre charitu viac ako 575 000 libier prostredníctvom mnohých podobných vytrvalostných podujatí.

 

Vo svojej poslednej a najnovšej výzve Lomas zdolala v priebehu 24-hodín bez spánku preteky v britskom Portsmouthe a to vďaka bionickému obleku a páru barlí. Bol to jej prvý pretek na dlhej trati bez zastavenia a preto skutočne nevedela, čo ju čaká a či dokáže tak fyzicky náričný pretek dokončiť.

 

Keď prekročila cieľovú pásku stretla sa s obrovským nadšením a potleskom. Počas celej trasy pravidelne aktualizovala informácie o tom ako zvláda cestu a boj s vetrom a dažďom na Twitteri. Ako sama povedala, najsilnejšia emócia z celého preteku prišla vtedy, keď za cieľovou rovinkou zbadala svoje dve dcéry,  päťročnú Maisie  a deväť mesačnú Chloe.

 

„Únava pred záverom celej trasy bola neskutočná, no podpora okolia, rodiny a fanúšikov bolo to, čo ma hnalo vpred. Naozaj dúfam, že si teraz dobre odočiniem,“ povedala Claire.

 

Jej úsilie doteraz získalo viac ako 4 000 libier pre istú nadáciu, ktorá sa venuje ochoreniam chrbtice  (Nicholls Spinal Injury Foundation).

Po tom ako si prevzala cenu za svoj výkon povedala:“ Nehoda, ktorá spôsobila moju úplnú paralýzu sa stala pred 10timi rokmi. Keď si teraz spätne predstavím aké ťažké boli tie prvé roky, bola by som rada keby som vtedy mala pri sebe niekoho, kto by mi povedal, aká budúcnosť ma čaká.  Všetko vtedy vyzeralo tak bezútešne a neriešitelne. Každý deň som prekonávala samu seba a nútila som sa k mnohým malým veciam a tie postupne viedli k väčším. Stálo ma to však veľa námahy a výsledky sa dostavovali len po malých krokoch, no stálo to za to.“

Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
Aj cez všetky zdravotné problémy nestráca pozitívny pohľad na život.
Nasledujúci článok
Gáborčáková: Problémy s dôchodkovým poistením opatrovateľov? Vláda o tom vie.