Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Paralyzovaní pacienti sa začali hýbať

12.03.2021

Dôvod bola experimentálna liečba

Paralyzovaní pacienti sa začali hýbať

Kmeňové bunky pomohli

V dôsledku úrazu, pádu či nehody, keď má pacient poranenú miechu, môže tento stav viesť k dočasným, ale aj trvalým následkom, ako sú strata citlivosti a pohyblivosti končatín.

Pacientom v stavoch paralyzácie by mohla významne dopomôcť k zlepšeniu motorických funkcií práve terapia kmeňovými bunkami. Naznačuje to zatiaľ malý výskum, ktorý publikoval časopis Journal of Clinical Neurology and Neurosurgery.

"Myšlienka, že budeme schopní obnoviť funkciu po poranení mozgu a miechy pomocou vlastných kmeňových buniek pacienta, nás zaujíma už roky," píše jeden z autorov štúdie Stephen G. Waxman. "Teraz testy na ľuďoch naznačujú, že je to možné," dodáva.

 

Prvých trinásť pacientov

Pri experimentálnej liečbe využívajú vedci z Japonska a USA kmeňové bunky, ktoré odobrali samotným pacientom z kostnej drene.

Ide konkrétne o mezenchymálne kmeňové bunky, ktoré sú známe svojimi jedinečnými vlastnosťami. Okrem toho, že sa používajú pri liečbe niektorých autoimunitných ochorení, ako sú napríklad skleróza multiplex či reumatoidná artritída, sú schopné vlastnej regenerácie a dokážu obnovovať poškodené tkanivá.

“Myšlienka, že budeme schopní obnoviť funkciu po poranení mozgu a miechy pomocou vlastných kmeňových buniek pacienta, nás zaujíma už roky.„

Na výskume experimentálnou liečbou sa zúčastnilo trinásť pacientov. Všetci pár týždňov pred testovaním liečby, utrpeli poškodenie miechy, v dôsledku čoho stratili motorické funkcie a schopnosť koordinácie, prípadne mali narušenú funkciu čriev a močového mechúra.

Pacientom boli aplikované mezenchymálne kmeňové bunky vnútrožilovou (intravenóznou) infúziou. Na rozdiel od klasického vpichnutia injekcie, môže byť táto metóda zavádzania kmeňových buniek o niečo efektívnejšia. Intravenózne podané mezenchymálne kmeňové bunky môžu ovplyvňovať nielen miesto poranenia, ale aj ďalšie časti centrálneho nervového systému vrátane mozgu a krvných ciev, naznačujú autori v štúdii.

 

Pohyblivosť pacientov sa výrazne zlepšila

Približne šesť mesiacov po terapii sa senzorické a motorické funkcie väčšiny pacientov výrazne zlepšili. U žiadneho sa neprejavili žiadne vedľajšie účinky liečby.

Pokroky zaznamenala viac ako polovica pacientov už týždeň po podaní kmeňových buniek. Zreteľne sa u nich zlepšila pohyblivosť tela, konkrétne schopnosť chodiť a hýbať rukami.

Ako kmeňové bunky pacientom pomohli zatiaľ nie je úplne jasné. Ale vedci na základe výsledkov z testovania kmeňových buniek na zvieratách domnievajú, že zrejme vylúčili do tela nervové rastové faktory, ktoré obnovujú v tele životne dôležité funkcie a štruktúry.

Či táto forma liečby pri poruchách miechy naozaj funguje, sú potrebné ďalšie výskumy s kontrolnou skupinou účastníkov, ktorým bude namiesto mezenchymálnych kmeňových buniek podávané placebo.

Vedci však už teraz vnímajú tieto zistenia optimisticky. Podobné výsledky s kmeňovými bunkami u pacientov s cievnou mozgovou príhodou zvyšujú našu istotu, že tento prístup môže byť klinicky užitočný, potvrdzuje ďalší z autorov štúdie, neurovedec Jeffry D. Kocsis.

 

Zdroj: Primar.sme.sk

Predchádzajúci článok
Sestrička z havlíčkobrodskej nemocnice zostala po operácii na vozíčku.
Nasledujúci článok
Doplatky za lieky pre dôchodcov, deti a osoby s ŤZP sa rušia