Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Paralyzovaný cyklista zdolal najťažší zjazd na svete

03.11.2017

Martyn Ashton, cyklista ktorý utrpel zranenie chrbtice na pretekoch Silverstone Moto GP, zverejnil video, ktoré dokumentuje, ako zdolal ...

Paralyzovaný cyklista zdolal najťažší zjazd na svete

Martyn Ashton, cyklista ktorý utrpel zranenie chrbtice na pretekoch Silverstone Moto GP, zverejnil video,  ktoré dokumentuje, ako zdolal najťažšiu zjazdovú cyklistickú trasu vo Veľkej Británii Fort William.

 

Britský šampión v cyklistike, ktorý ostal paralyzovaný od pásu nadol po nevydarenom kaskadérskom pokuse,  zdolal najťažší zjazd  na svete vďaka špeciálne upravenému horskému bicyklu.

 

Martyn Ashton strávil v roku 2013  päť mesiacov v nemocnici po tom, čo dopadol na chrbticu z

trojmetrovej výšky na pretekoch MotoGP v Silverstone.

 

Poranenia chrbtice mu znemožnili chodiť aj bicyklovať. No viac než tri roky po nehode,  bol Ashton natočený na bicykli vo Fort William v Škótsku počas nedávnych majstrovstiev sveta.

 

V nedeľu vyšlo video s názvom Down Not Out, ktoré dokumentuje jeho zjazd dlhý 1,7 míľ (2,8 km) na modifikovanom bicykli. Bolo to dosť nebezpečné a uznávam, že som cítil pred zjazdom rešpekt, povedal 42-ročný športovec, no dúfal, že takto bude inšpiráciou pre iných, aby sa pokúsili posunúť hranice toho, čo sa považuje za možné.

 

Namiesto sedadla mal Ashton na svojom modifikovanom bicykli špeciálnu sedačku, ku ktorej bol celý pripútaný, jeho nohy, ktorými od nehody nedokázal hýbať boli pripútané k pedálom.

 

Ďalšou dôležitou úpravou na bicykli bol elektromotor, ktorý udržiaval Ashtona v pohybe všade tam, kde by za normálnych okolností potreboval pridať a zvýšiť  rýchlosť ale aj na miestach, kde potreboval rýchlosť udržať kvôli rovnováhe.

 

Vytvorenie špeciálneho bicykla vyžadovalo veľa technického dizajnovania, a prác s 3-D tlačiarňou aby vývojový tím zabezpečil dobré upevnenie sedadla k rámu bicykla a zároveň správnu polohu Ashtonových nôh vzhľadom ku pedálu.

 

Ashton, svetový a viacnásobný britský šampión v zjazdovej cyklistike púta svojimi videami, na ktorých dokumentuje rôzne odvážne kúsky na svojom špeciálne upravenom bicykli. Najznámejšie video s názvom Down Not Out obsahuje viaceré odvážne artistické kúsky. Video natáčal postupne počas celého týždňa pred súťažou Svetového pohára. Poslednú časť videa natočil práve na tomto podujatí. Niektorí jeho priatelia sa dokonca rozplakali, keď skončil, hoci sám Ashton povedal, že je príliš zaneprázdnený sústrediť sa na emócie a nesnaží sa nespadnúť.

 

Myšlienka vrátiť sa za každú cenu k cyklistike sa zrodila v Ashtonovi už v nemocnici. Ako sám hovorí:“  Vždy som vedel, že znova budem jazdiť na bicykli, aj napriek tomu, že som si bol vedomý toho, že  moje ochrnutie je trvalé. Neviem však, čo to hovorí o mojej mentalite, no nikdy mi nenapadlo, že už nikdy nebudem jazdiť na bicykli. Vždy som premýšľal len o tom, ako sa znova dostanem na bicykel, nie nad tým čo už nedokážem alebo čo je nemožné. Nepripúšťal som si túto možnosť.

Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
Výťažok z aukcie pomôže rodinám s telesne postihnutými
Nasledujúci článok
Aktivista, ktorý pomohol zlepšiť každodenný život ľudí so zdravotným postihnutím