Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Páru na vozíku sa prihodil zázrak. Ľudia im vyzbierali 60.000€

28.06.2019

Pred niekoľkými dňami DenníkN prišiel s informáciou o tom, že pár prišiel o peniaze za byt.

Páru na vozíku sa prihodil zázrak. Ľudia im vyzbierali 60.000€

Pred niekoľkými dňami DenníkN prišiel s informáciou o tom, že pár prišiel o peniaze za byt. Stačila ale sila sociálnych sietí a trochu spolupatričnosti a v priebehu pár dní sa im ľudia vyzbierali na chýbajúcu čiastku.

„Stále neviem uveriť tomu, čo sa stalo,“ opakuje do telefónu Natália Turčinová. Po tom, ako DennikN prišiel s príbehom ako pár hendikepovaných mladých ľudí so svalovou dystrofiou prišiel o peniaze na kúpu bytu, spustila sa lavína pomoci. Za necelé tri dni na účet prišlo niekoľko desiatok tisíc eur a mladý pár je zdá sa z najhoršieho von.

„Postupne to spracovávame. Ešte nám nedošlo, že máme peniaze naspäť. Táto hrozná životná etape je už dúfam definitívne za nami. Stále existuje strašne veľa dobrých ľudí ochotných pomôcť. Je však smutné, že zlodejov musia nahrádzať obyčajní ľudia, ktorí oželeli časť z dôchodku, materskej, či platu,“ ďakuje Natália.

Natália s partnerom Martinom Rybarčákom chceli kúpiť vlastný byt. Realitná maklérka im dala podpísať zmluvu ale neoverila si na katastrálnom úrade, že majiteľom bytu v novostavbe je niekto úplne iný.

Maklérka tiež mladý pár neupozornila na fakt, že záloha za byt je neštandardne vysoká a tvorí viac ako 50% z predajnej ceny. Bežným štandardom je, že záloha putuje na účet notára do úschovy a až potom ide na účet developera. Teraz bola ale záloha za byt pripísaná rovno na účet developera.

Stalo sa to, čo sa dalo očakávať. Investor zmizol aj s peniazmi. Noví záujemcovia o dokončenie bytového komplexu páru vrátili aspoň 30.000€. Neskôr od projektu odstúpili aj oni.

Stále im ale ostávala strata vo výške 50.000€. Polícia prerušila prerušila s tým, že nikto nechcel úmyselne podvádzať, hoci rovnako ako mladý pár zálohu zložilo ďalších 24 záujemcov a celková suma sa vyšplhala na 1,8 milióna eur.

Pomocnú ruku najprv podala Martinova mama, ktorá predala vlastný byt, aby im pomohla. Čoraz viac ale nastávali nezhody medzi párom a matkou ako aj medzi nimi navzájom až to viedlo k terapiám a braniu antidepresív.

Teraz je ale situácia diametrálne odlišná, Martin si s Natáliou dokonca aj poplakali od šťastia.
„Po zverejnení článku sa doslova spustila lavína pomoci, aj cez DennikN a cez satiristickú stránku Zomri, kde nám ľudia začali posielať peniaze. Takú odozvu sme skutočne nečakali,“ povedala Natália.

Článok vyšiel v utorok o piatej poobede a do konca dňa sa vyzbieralo 7.000€. Na druhý deň to už bolo 30.000€ a vo štvrtok 55.000€ a v piatok ráno dosiahla vyzbieraná suma hodnotu 60.000 € a stále pribúdajú nové platby.

Ľudia prispievali aj vyššími sumami ale najväčšiu časť tvorili niekoľkoeurové príspevky do piatich eur.

„Sami majú málo a napriek tomu nám pomohli. Nevieme ako sa im všetkým máme poďakovať. Z celého srdca ďakujeme redakcii denníka, že o nás korektne informovali. Tiež ďakujeme stránke Zomri a všetkým, ktorí náš príbeh zdieľali a poukázali na nespravodlivosť, ktorá sa stala,“ poďakovala sa všetkým Natália.

Veľká podpora im prišla aj formou SMS alebo mailov.
„Ľudia nám písali, aby sme neprestávali veriť v dobro, že pre pár podvodníkov netreba zanevrieť na všetkých. Tri roky utrpenia sú za nami. Bolo to ťažké obdobie. Môžeme za tým spraviť hrubú čiaru a tešiť sa na budúcnosť,“ doplnila.

Ako využijú peniaze? Časť chcú splatiť pôžičku, ktorú si museli zobrať, aby mohli vôbec bojovať o svoje peniaze. Pôžičku si zobrali aj na rekonštrukciu nájomný byt, ktorý im poskytla mestská časť Ružinov, aby mohli prekonať toto neľahké obdobie. Zvyšok peňazí chcú vrátiť Martinovej mame.

O kúpe vlastného bytu zatiaľ neuvažujú. Stále sa boja ísť do toho znovu, že ich opäť môže niekto podviesť. Ako ale Natália dodáva, môže sa stať, že sa v budúcnosti osmelia a budú si chcieť kúpiť vlastný byt ale pre tento čas je to neaktuálna téma.

 

Zdroj: DennikN.sk

Predchádzajúci článok
Výťažok z charitatívneho behu poslúžia zdravotne znevýhodneným
Nasledujúci článok
Neuveriteľná náhoda mu zmenila život. Sam ale po 10 rokoch zomrel