Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Päť ťažkostí, ktorým čelia ľudia na invalidnom vozíku pri cestovaní lietadlom.

12.09.2018

Muž so zdravotným postihnutím a jeho matka boli minulý týždeň doslova vyhodení z lietadla leteckej spoločnosti Ryanair

Päť ťažkostí, ktorým čelia ľudia na invalidnom vozíku pri cestovaní lietadlom.

Od prípadu muža, ktorý bol leteckou spoločnosťou Ryanair vyhodený z lietadla preto, že sa jeho invalidný vozík nedal zložiť do stavu aby sedel do predpripraveného prepravého držiaka až po prípady, kedy sa používatelia invalidných vozíkov nedokážu dostať ani len na palubu lietadla, existuje ešte veľké množstvo iných komplikácií, ktorým ľudia so zdravotným postihnutím pri cestovaní čelia.

Muž so zdravotným postihnutím a jeho mtaka boli minulý týždeň doslova vyhodení z lietadla leteckej spoločnosti Ryanair po tom, ako personál "nedokázal zložiť" jeho invalidný vozík do požadovaného tvaru,ktorý by vyhoval predpripravenému zariadeniu na jeho upevnenie počas letu. Gary Dunne, ktorý má problémy s mobilitou a je hluchý a jeho 81-ročná matka Kathleen z britského mesta Wirral v Merseyside, dostali od spoločnosti prebookované letenky na nasledujúci deň.

Pilot následne veľmi ponižujúcim spôsobom ohlásil cestujúcim v lietadle, že za meškanie letu môže cestujúci na invalidnom vozíku. Letecká spoločnosť tvrdí, že služby zabezpečujúce prepravu invalidného vozíka sú poskytované externými spoločnosťami.

Takýto spôsob jednania je však až frustrujúco bežný, pozrite sa na päť ťažkostí, ktorým ľudia so zdravotným postihnutím na invalidnom vozíku pravdepodobne pri cestovaní lietadlom nevyhnú:

  1. Ostanete sedieť "zabudnutý" v lietadle

Od cestujúcich so zdravotným postihnutím sa očakáva, že si svoju cestu vopred naplánujú a zabezpečia alebo objednajú si pomoc personálu letiska, ktorá im pomôže pri nastupovaní či vystupovaní z lietadla. Často sa však stáva, že rezervovaná pomoc pre asistenciu s invalidným vozíkom sa vôbec nedostaví a cestujúci ostane doslova zabudnutý v lietadle. Minulý mesiac tak napríklad na londýnskom letisku Stansted v lietadle uviazla paralympijská športovkyňa Anne Wafula Strike, pretože objednaný personál sa vôbec nedostavil. To isté sa stalo napríklad aj bezpečnostným korešpondentovi BBC Frankovi Gardnerovi na letisku Heathrow.

  1. Nemôžete cestovať na svojom invalidnom vozíku

Na rozdiel od vlakov alebo autobusov stále nie je možné, aby používatelia invalidných vozíkov zostali na svojich invalidných vozíkoch na palube lietadla. Pre tých, ktorí nie sú schopní zo zdravotných dôvodov pohodlne sedieť na lietadlovej sedačke, to lietanie úplne znemožňuje.

  1. Invalidný vozík sa môže poškodiť

Ak sa spoľahnete na to, že zamestnanci leteckej spoločnosti váš vozík umiestnia na držiak v lietadle šetrne, môže sa vám kľudne stať, že sa k vám vráti s chýbajúcimi súčiastkami.  V roku 2016 zdravotne postihnutá herečka Athena Stevens podala žalobu proti britskej leteckým spoločnosti a letisku London City kvôli poškodeniu jej invalidného vozíka, ktorý mal hodnotu 25 000 libier. Britská agentúra pre rovnoprávnosť tvrdí, že letecké spoločnosti by mali pokryť všetky náklady na škody, ktoré boli invalidným vozíkom pri preprave spôsobené.

  1. Zákaz prepravy invalidných vozíkov

V roku 2010 sa spoločnosť easyJet dostala pod paľbu, pretože obmedzila maximálnu hmotnosť prepravovaných invalidných vozíkov, tým znemožnila tisícom ľudí so zdravotným postihnutím lietať ich leteckou spoločnosťou.

  1. Ostanete na letisku

Aj napriek všetkým potenciálnym komplikáciám, je nesmierne šťastie ak sa človek s invalidným vozíkom vôbec dostane na palubu lietadla. Minulý rok si Niamh Herbert prebookovala letenku a namiesto asistencie pri nastupovaní sa od zamestnancov leteckej spoločnosti Ryanair dočkala vyzvania, aby nastúpila do lietadla "po vlastných nohách" po schodoch nástupnej plošiny. Keďže to ale kvôli svojmu zdravotnému hendikepu nedokázala, sledovala ako lietadlo odišlo bez nej.

 

Zdroj: TheGuardian.com

Predchádzajúci článok
Putovná charitatívna vernisáž „DRŽME SPOLU“
Nasledujúci článok
Zvolen má svoje prvé bezbariérové ihrisko