Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Po desiatich rokoch môže vojak, ktorý skončil na vozíku, opäť chodiť!

22.09.2022

Dopomohlo mu k tomu robotické zariadenie!

Po desiatich rokoch môže vojak, ktorý skončil na vozíku, opäť chodiť!

Paralyzovanému človeku vrátilo zariadenie ReWalk Personal 6.0 Exoskeleton  schopnosť chôdze.

 

Pre mnohých z nás je chôdza taká samozrejmosť ako dýchanie. Ale nie každý má toľko šťastia, aby mohol chodiť. Richard Neidera, americký vojak, stratil schopnosť chôdze približne pred 10 rokmi. Stalo sa tak potom, ako mu výbušnina v Iraku poškodila miechu a po tomto ťažkom úraze bol schopný chôdze iba o barlách. Po čase sa však jeho zranenie zhoršilo až natoľko, že zostal pripútaný k vozíku. Neider priznáva, že najhoršie na všetkom je to, že tento stav mu navodil ťažké depresie.

 

„Najväčším postihnutím nie je moja neschopnosť chodiť, ale spôsob, akým som sa na veci pozeral. Bola to duševná stránka. Keď som na to prišiel, bol som schopný začať napredovať a uvedomiť si, že môžem robiť všetko, čo robia všetci ostatní. Len to robím trochu inak.“

 

Opäť chodiť mu umožnil robotický exoskeleton

Richardovi sa prostredníctvom programu Veterans Affairs ale opäť podarilo postaviť na nohy. Dopomohlo mu k tomu zariadenie ReWalk Personal 6.0 Exoskeleton, upozorňuje o tom portál dailymail.co.uk. Jedná sa o špeciálny prístroj, ktorý sa upevní na telo pacienta a podopiera ho. Následne pomocou rady senzorov sleduje zmenu ťažiska človeka, aby skeleton urobil krok želaným smerom. O pohyb ako taký sa stará batéria umiestnená na chrbte, ktorá napája motorčeky rozložené v bedrových a ostrých kĺboch.

 

„Nikdy sa nemôžem prestať usmievať, keď som v tom,“ uviedol Neider, ktorý ďalej doplnil: „Je to úplná nezávislosť, byť na nohách, byť s každým z očí do očí.“

 

Vlastník spoločnosti Touchstone Rehabilitation, ktorá vyvinula tento prístroj, uviedol, že zariadenie má obrovský potenciál pre pacientov, ktorí trpia nejakou formou paralýzy. Je možné ho použiť aj pre ľudí, ktorí sú nielen čiastočne, ale aj úplne paralyzovaní.

 

„Môže byť použitý pre niekoho, kto je úplne paralyzovaný, ale môžu ho použiť aj ľudia, ktorí majú určitú schopnosť chodiť, ale majú ťažkosti,“ uviedol Dan Bonaroti.

 

Aj keď bol prístroj schválený miestnymi úradmi už pred ôsmimi rokmi, tak vývojári ho naďalej aktívne dolaďovali do súčasnosti, aby bol použiteľný v praxi. Len niekoľko dní dozadu sa dostal reálne k prvému pacientovi, ktorý ho bude používať v bežnom živote. Je ním už spomínaný Richard Neider. Zariadenie však nie je lacné. Jeho cena je 75 tisíc dolárov. Je si toho vedomý aj jeho tvorca, a preto ponúka možnosť jeho prenájmu ľuďom, aby si ho najskôr odskúšali.

 

Majiteľ spoločnosti Bonaroti hovorí, že naučiť sa ovládať exoskeleton trvá okolo 28 sedení, ktoré sa dajú absolvovať za približne 2,5 mesiaca.

 

Zdroj: Vosveteit.sk

Predchádzajúci článok
Michal má svalovú atrofiu a píše knihy pomocou brady a dvoch prstov: "Ak človek naozaj chce, dokáže všetko"
Nasledujúci článok
Masky jedným prstom. Alinč na vozíku sa aj napriek bolesti vrátil ku svojej vášni.