Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Po páde dôchodkyňa skončila na vozíku. V obecnom byte jej nechcú povoliť namontovať stoličkový výťah

20.09.2022

Pani Hummelová pri odčítavaní vodomerov v bytovom dome spadla zo schodov.

Po páde dôchodkyňa skončila na vozíku. V obecnom byte jej nechcú povoliť namontovať stoličkový výťah

Stalo sa to pred piatimi rokmi. Vážne si poranila chrbticu a musela absolvovať niekoľko operácii. Dnes má nestabilnú pravú nohu a nemôže sa na ňu postaviť. Takže pani Hummelová nezápasí momentálne iba so zdravotnými problémami, ale aj s vedením obce.

 

Nakoľko chce pani Hummelová z Častkoviec dožiť svoj život dôstojne, tak požiadala o príspevok na stoličkový výťah. Schválil jej ho posudkový lekár. 

„Vždy ma voľakto ťahá. Jeden mi prekladá nohu a dvaja ma ťahajú hore,“ uviedla žiadateľka. „A nie jeden, tam sú aj piati. Všetci to posúdili a priznali mi, že teda mám už dokonca ZŤP s červeným pásom, to znamená s doprovodom,“ doplnila.

Do obecného bytu, v ktorom žije jedenásť rokov, sa bez cudzej pomoci nedostane. Práve stoličkový výťah by jej to uľahčil. Obec s tým ale nesúhlasila. Pani Hummelovú a ani obec, ktorá je vlastníkom nájomných bytov, by pritom takýto výťah nestál ani cent.

 

„Obecné zastupiteľstvo rozhodlo o tom, že sa nedovolí nainštalovať schodolez, alebo teda stoličkový výťah, do nášho nájomného bytu,“ uviedol Dušan Bublavý, starosta obce Častkovce.

Obec má strach, že by týmto porušili projektovú dokumentáciu a museli by vrátiť štátnu dotáciu.

„Obecné zastupiteľstvo prekročilo zákon, keď vôbec hlasovalo o tom, či schváli alebo neschváli montáž stoličkového výťahu,“ dodala Elena Koritšánska, hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Obec jej ponúkla výmenu rovnakého bytu na prízemí, ktorý má bezbariérový prístup, to ale pani Hummelová odmietla.

 

 

Zdroj: TVnoviny.sk

Predchádzajúci článok
V Handlovej zriadili radu seniorov a zdravotne znevýhodnených
Nasledujúci článok
Michal má svalovú atrofiu a píše knihy pomocou brady a dvoch prstov: "Ak človek naozaj chce, dokáže všetko"