Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Po úraze skončil na invalidnom vozíku a preto ďalej odmieta žiť so svojou manželkou

29.10.2018

Markétin manžel mal pred dvoma rokmi vážny úraz, po ktorom ostal na invalidnom vozíku.

Po úraze skončil na invalidnom vozíku a preto ďalej odmieta žiť so svojou manželkou

Markétin manžel mal pred dvoma rokmi vážny úraz, po ktorom ostal na invalidnom vozíku. Svojim spôsobom mal šťastie v nešťastí, pretože prognózy po ťažkých zraneniach boli ohrozenie života.

Dlhé mesiace strávil v nemocnici, bolo to ťažké obdobie aj pre rodinu, no manželka Markéta verila, že novú náročnú situáciu však spolu zvládnu. Manžel sa ale po čase odsťahoval k rodičom a trvá na rozvode.

Manželia sa spoznali pred 15. rokmi, ešte počas štúdia na vysokej škole. Dnes majú spolu dve deti, a to 10-ročného syna a 7-ročnú dcéru. Od Michalovej ťažkej autonehody ubehli už dva roky. Život celej rodiny sa od vtedy veľmi zmenil. Michal ostal na invalidnom vozíku a okrem ochrnutých dolných končatín má čiastočne ochrnutú aj ľavú ruku.

Čakanie manželky a detí na Michalov návrat z nemocnice bolo dlhé a náročné. Byt za tú dobu prešiel viacerými úpravami, aby mal Michal vytvorené podmienky na pohyb na invalidnom vozíku. Po prepustení z nemocnice čakali Michala nekonečné týždne trvajúce návštevy rehabilitačných centier a nemocníc. Jeho milujúca manželka Markéta však bola neustále pri ňom a bez najmenších pochybností bola odhodlaná so situáciou bojovať a všetko spoločne zvládnuť. Obdobie liečení a rehabilitácií trvalo takmer dva roky a keď sa mal už Michal vrátiť na trvalo domov, oznámil Markéte, že to nedokáže a sťahuje sa k rodičom.

Nechcel byť manželke na príťaž, keďže už bude celý život vyžadovať opateru. Nechcel jej vraj ničiť život, je ešte mladá na to, aby si na krk uviazala mrzáka. Za najlepšie riešenie považoval Michal rozvod a želal si aby si Markéta zariadila nový život bez neho. Pre Markétu bolo toto Michalove rozhodnutie veľkým šokom, pretože ho stále úprimne milovala, veď s ním mala dve deti. No Michal sa už rozhodol, bol odhodlaný nasťahovať sa k rodičom, mama by sa o neho postarala.

Markéta bola s manželovho rozhodnutia zúfalá a tak sa snažila presvedčiť aj jeho matku, aby sa s Michalom porozprávala. Nenašla však u nej pochopenie, naopak vysvitlo, že svokra od začiatku s návrhom na rozvod súhlasila a syna v tom podporovala. Chcela ho pravdepodobne mať len pre seba a situáciu zneužila aby sa zbavila neobľúbenej nevesty. V prvom rade, Michal si za týmto rozhodnutím stál a tak nebol priestor na diskusiu ani na pátranie po tom, kto s myšlienkou na rozvod prišiel prvý, či on alebo jeho matka. Michalove rozhodnutie je potrebné rešpektovať.

"Z odborného hľadiska je potrebné Michalovi nechať na jeho rozhodnutia čas, aj keď je jeho krok pre Markétu bolestivý a nepochopiteľný. Je to však jeho rozhodnutie. V tomto momente je dôležité aby vedel, že ho Markéte bez ohľadu na jeho hendikep miluje. Rovnako je dôležité aj opakované uisťovanie, že ho jeho rodina potrebuje a chce mať doma pri sebe, pretože je dôležitou súčasťou rodiny. Potrebuje vedieť, že rodina o neho stojí v akomkoľvek stave.

 V tomto prípade v neposlednom rade aj o deti, ktoré otca potrebujú. Nezáleží na tom, či ne vozíku alebo inak hendikepovaný, dôležité je, či je schopný tu pre svoje deti byť  a zdieľať s nimi ich každodenné starosti a radosti. Aj v prípade ak sa Michal odsťahuje definitívne k svojim rodičom, je dôležité aby manželka a deti využili všetky možnosti trávenia spoločného času s ním. Postupne si tak celá rodina bude mať šancu zvyknúť na novú situáciu a nájsť si spôsob súžitia, ktorý bude vyhovovať každému," okomentovala ťažkú rodinnú situáciu PhDr. Magdalena Dostálová, psychologička a psychoterapeutka Poradne pre rodinu, manželstvo a medziľudské vzťahy z Prahy.

 

Zdroj: Ona.Idnes.cz

Predchádzajúci článok
Michal ostal po zranení miechy na invalidnom vozíku, stal sa z neho kvadruplegik.
Nasledujúci článok
Dievča, ktoré sa neskrýva: prekonávanie predsudkov v Burkina Faso