Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Počet žiadateľov o invalidný dôchodok narastá

06.08.2018

Podľa údajov Sociálnej poisťovne o počte podaných žiadostí o niektorý z dôchodkov, ich počet za prvý polrok 2018 klesol takmer o 10000

Počet žiadateľov o invalidný dôchodok narastá

Podľa údajov Sociálnej poisťovne o počte podaných žiadostí o niektorý z dôchodkov, ich počet za prvý polrok 2018 klesol takmer o 10000 oproti minulému roku. Z celkového počtu 46669 podaných žiadostí tvoria žiadosti o invalidný dôchodok takmer tretinu. V porovnaní s minulým rokom bol v prípade žiadostí o invalidný dôchodok zaznamenaný pokles.

Invalidný dôchodok môže získať človek, ktorý je invalidný, získal dostatočný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia a ku dňu vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

Pre porovnanie rovnako približne tretinu všetkých prijatých žiadostí tvorili tento polrok žiadosti o starobný dôchodok. Podmienkou na priznanie starobného dôchodku je dosiahnutie dôchodkového veku, ktorý je v súčasnosti 62 rokov a 139 dní a odpracovanie minimálne 15 rokov. O predčasný dôchodok je po odpracovaných rokoch možné žiadať najskôr 2 roky dopredu. V tomto prípade je však podmienkou aj to aby vypočítaná predčasná penzia dosiahla aspoň 1,2-násobok životného minima.

 

Zdroj: Pravda.sk

Predchádzajúci článok
Zabezpečenie dostupnosti invalidných vozíkov v nemocniciach
Nasledujúci článok
Invalidný dôchodca už 15 rokov žiada o opravu zničenej obecnej cesty.