Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Poplatok za prednostné vyšetrenie v ambulancii je opäť na pretrase.

28.09.2016

Ministerstvo zdravotníctva uvažuje o znovuzavedení kontroverzného poplatku za prednostné vyšetrenie.

Poplatok za prednostné vyšetrenie v ambulancii je opäť na pretrase.

Ministerstvo zdravotníctva so Slovenskou lekárskou komorou, samosprávnymi krajmi a lekárskymi združeniami rokuje o znovuzavedení kontroverzného poplatku za prednostné vyšetrenie.

Aj napriek tomu, že tento poplatok vlani zakázala druhá vláda Roberta Fica, v praxi nezmizol. Ešte v priebehu minulého roka lekári účtovali pacientom za vyšetrenie bez čakania rôzne sumy podľa schválených cenníkov a to vo výške od 5 do 15 €, niekde aj viac.

Podľa zákona platného od 1. apríla 2015 lekári ale nesmú žiadať úhradu napríklad za potvrdenie o návšteve lekára, vypísanie receptu, či návrh na kúpeľnú liečbu alebo výmenný lístok k špecialistovi.

Súčasná právna úprava, ktorá sa týka poplatkov však nie je jednoznačná a realita je úplne iná na čo poukázal aj prieskum občianskeho združenia Slovenský pacient. V skutočnosti lekári inkasujú peniaze aj za to, za čo nemajú a pacienti im za to zaplatia, hoci viac ako polovica z nich vie, že za tieto služby platiť nemusí.

Rezort zdravotníctva však sľubuje riešenie, ktoré bude vyhovovať pacientom aj poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Legislatívna úprava bude teda musieť mať veľmi jasné pravidlá a byť nastavená tak, by boli neplatiaci pacienti odsúvaní.

Kedy a za čo budeme platiť ale zatiaľ nie je jasné, no diskutuje sa o zavedení poplatku za prednostné vyšetrenie, za hospitalizáciu a aj o sadzbe 1 euro za návštevu ambulancie. V hre je aj zvýšenie platby za ošetrenie na pohotovosti.

Podobné poplatky tu už v minulosti boli - za bývalého ministra Rudolfa Zajaca. Ak bude za každú návštevu lekára schválený poplatok 1 €, pôjde o zvýšenie o vyše 50 %.

Mali by sme sa pripraviť na to, že peniaze od nás budú žiadať nielen v ambulancii, ale aj v nemocnici. Zatiaľ ale nie je jasné, koľko a za čo budeme pri návšteve lekára platiť. Koľko by ste boli ochotní zaplatiť za vyšetrenie bez čakania vy? Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch pod článkom.

Zdroj: Pluska.sk, TASR

 

Predchádzajúci článok
Prvý občasník Svetu mobility už vytlačený!
Nasledujúci článok
Deň bez bariér v ZOO Bojnice