Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Potvrdené - v školách chýba asistent polovici žiakov

03.09.2019

Len pred pár dňami sme vás informovali o obavách Jany Žitňanskej, že na školách bude s novým školským rokom chýbať asistenti.

Potvrdené - v školách chýba asistent polovici žiakov

Len pred pár dňami sme vás informovali o obavách Jany Žitňanskej, že na školách bude s novým školským rokom chýbať asistenti. Okrem asistentov školy postrádajú psychológov, logopédov, či špeciálnych pedagógov.

Na začiatku školského roku zvolala InkuKoalícia tlačovú besedu, kde informovali o stave asistentov na školách.

„Môj najmladší syn je ťažko zdravotne postihnutý. Starostlivosť o neho je celodenná. Deti ako je on majú na škole, ktorú navštevujú 4. To jeden učiteľ nemôže zvládať. Pôsobí to aj na atmosféru v triede, ktorá nie je potom taká dobrá, ako by mala byť,“ uviedol Rudolf Salčák, špeciálny pedagóg a zároveň otec postihnutého chlapčeka.

Koalícia za spoločné vzdelávanie upozornila na najdôležitejšie zlyhanie štátu v tomto smere – podpore vzdelávania. Podľa koalície ministerstvo zvýšilo počty asistentov učiteľa cez leto až po tlaku médií.

K 1.9.2019 funguje na školách 3108 asistentov.

„Napriek nárastu počtu asistentov, je to stále len 49,4% zo školami požadovaného počtu. Polovica detí, ktoré by potrebovali pomoc asistenta, tak ostane aj tohto roku bez podpory a pomoci,“ povedal Viktor Križo, člen Koalície za spoločné vzdelávanie.

Ministerstvo po tlaku médií a organizácií navýšilo počty asistentov na školách o 9% ale to je stále málo.

„K 31.6. máme na školách 1172 takýchto zamestnancov,“ poznamenal Križo.

Jedná sa o psychológov, logopédov, špeciálnych, liečebných alebo sociálnych pedagógov. Školy by však potrebovali aspoň 4017 takýchto odborníkov. 40% z nich je v v dnešnej dobe navyše platených z fondov EÚ.

Ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) pri príležitosti otvorenia nového školského roka navštívila základnú školu na Beňovského ulici v Dúbravke a pri tejto príležitosti uviedla, že asistentov nebude po novom menej, ale rovnako, prípadne viac ako v minulosti. Rezort školstva prehodnotil metodiku prideľovania asistentov a podľa toho upravil ich počty.

Problémom je, že podľa Križa odmieta ministerstvo danú metodiku zverejniť.

 

Zdroj: SME.sk

Predchádzajúci článok
Prostredníctvom audio nahrávok sprístupnili niektoré z turistických destinácií pre ľudí s hendikepom
Nasledujúci článok
Tomáš mal nehodu a je na vozíku. Síce nechodí ...ale vznáša sa.