Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Poznáte film Nedotknuteľní? Rovnaký príbeh prežíva aj Slovák

07.03.2019

Jozef Kivoň pochádza z obce Strečno pri Žiline. Po 4 rokoch v práci sa postupne vypracoval až na zástupcu šéfa vo veľkej zahraničnej firme

Poznáte film Nedotknuteľní? Rovnaký príbeh prežíva aj Slovák

Jozef Kivoň pochádza z obce Strečno pri Žiline. Po 4 rokoch v práci sa postupne vypracoval až na zástupcu šéfa vo veľkej zahraničnej firme a dostával odmeny, o ktorých sa mnohým ľuďom ani nesníva. Sľubne rozbehnutú kariéru však zanechal. Mnohí nad jeho rozhodnutím krútia dodnes hlavou ale Jozef je presvedčený, že sa rozhodol správne.

Dôvod, prečo zanechal kariéru bol Milan ( 49 ), neznámy človek na vozíku pochádzajúci z Čiech.
Jeho snom je prejsť 3400 km v rámci svätojakubskej púte k Atlantickému oceánu. Milan je pripútaný na vozík kvôli svalovej dystrofii.

Čoskoro pohodlie a pokoj vystrieda úmorná cesta až do Portugalska. Výpoveď v robote dal zo dňa na deň. Rozhodnutie bolo spontánne.

„Ľudia to nevedia pochopiť. Keď im ale vysvetlím, že peniaze neznamenajú skutočnú hodnotu pre nikoho, tak mi dávajú za pravdu,“ dodáva.

Pred výpoveďou žil úplne bežný život, snažil si zariadiť dom a mať pohodlie domova. Tomuto svojmu cieľu podriadil strašne veľa úsilia.

Zmena v jeho zmýšľaní nastala, keď sa rozhodol absolvovať trasu z Francúzska do Portugalska len po svojich. Tento zážitok spôsobil, že u neho dozrievala myšlienka hľadať poslanie a zmysel života inde ako vo finančnom zabezpečení. Bolo však naďalej potrebné platiť účty a preto sa musel vrátiť späť do roboty na svoju manažérsku pozíciu.

V tom čase mu na rakovinu ochorel jeho otec. Zhubný nádor na hrubom čreve nedával veľkú nádej na vyliečenie. Otec hrával na organ v kostole a obľuboval aj hru na gitaru. Napriek tomu, že mu kvôli liečbe museli odstrániť prsty na rukách, neodradilo ho to od hrania na organe. Po 6 mesiacov ale Jozef svojho ocka pochoval.

Po smrti otca si uvedomil, aký je život krehký a krátky. V týchto ťažkých chvíľach ho napadlo, že by rád pomohol podobne hendikepovanému človeku splniť si jeho sen. Na sociálnej sieti našiel príbeh človeka z Čiech, ktorý chcel ísť na púť do ďalekého Portugalska. Tento inzerát zmenil jeho život.

Svalový dystrofik Milan Langer z Olomouca dokázal za svoj život veľa vecí. Vyštudoval vysokú školu, aj sa oženil.

„S progresívnou svalovou dystrofiou, nazvanou myopatia, som sa narodil. Do 7. roku života som chodil len po štyroch, do puberty som sa šúchal po zadku a neskôr som ostal úplne pripútaný k invalidnému vozíku. Každým rokom som cítil, že som slabší a slabší. Teraz mi už veľa pohybu neostáva ale môžem aspoň pozerať na hviezdy,“ dodáva s úsmevom na tvári.

Napriek svojmu telesnému hendikepu sám pomáha ľuďom s podobným osudom. Už o pár dní sa spolu s Jozefom a ďalšími 6 ľuďmi z podporného tímu vyberú na strastiplnú cestu tulákov trvajúcu skoro 6 mesiacov.

„Chcem sám seba presvedčiť, že na to stále mám. Hendikep nie je obmedzenie, je to výzva. Aj cesta môže byť ciel,“ dodáva. Uvedomuje si, že to bude náročná cesta s mnohými prekážkami ale bude vyvážená zážitkami a úsmevmi.

 

Aj vy ste si všimli, že tento príbeh sa veľmi podobá na dnes už kultový film Nedotknuteľní?
V príbehu, ktorý bol natočený podľa skutočných udalostí, sa podarí spojiť nespojiteľné. Chudobný opatrovateľ tmavej pleti sa stará o bohatého Francúza a napriek počiatočným rozdielom si spolu vybudujú veľmi silné puto, ktoré pretrvalo mnoho ďalších rokov.

 

Ako bude vyzerať púť Jozefa a Milana?

Z Olomouca pôjdu k Atlantiku 7 mesiacov

Prejdú spoločne 3400 km

Na chrbtoch budú niesť 15 kg batohy

2 páry topánok – toľko zoderú na svojej ceste

Prespia v 182 ubytovniach a hoteloch

 

Informácie o svätojakubskej púti:

Trasa vedie ku katedrále v Santiago de Compostela , kde sú uložené pozostatky sv. Jakuba

Biskup Le Puy bol v roku 951 prvým pútnikom a odvtedy trasu absolvovali milióny pútnikov

Zvýšený záujem o púť je badateľný od 80. rokov 20. storočia

 

Zdroj: Cas.sk

Predchádzajúci článok
Keď prišla na svet, dávali jej pár dní života.
Nasledujúci článok
Tomáš po nehode našiel novú vášeň v tenise