Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Pred dvomi rokmi zomrel vedec Stephen Hawking: Lekári mu dávali dva roky.

25.03.2020

Geniálny fyzik a popularizátor vedy Stephen Hawking bojoval so zákernou chorobou dlhých 55 rokov.

Pred dvomi rokmi zomrel vedec Stephen Hawking: Lekári mu dávali dva roky.

Geniálny fyzik a popularizátor vedy Stephen Hawking bojoval so zákernou chorobou dlhých 55 rokov. Navzdory ALS sa ale nevzdával a žil plnohodnotný život, ktorý ovplyvňoval milióny ľudí po celom svete. Ako sa u neho nemoc prejavila, prečo sa nikdy nevzdal a akým spôsobom komunikoval so svetom?

 

Prvé príznaky ALS

Ako malý jazdil na koni a behal s deťmi po vonku, miloval šport a preto sa stal i kormidelníkom veslárskeho tímu na univerzite. Prvé príznaky choroby ALS sa rozvinuli práve na Oxforde. Šiel po chodbe, stratil rovnováhu na schodoch a spadol, pričom si poranil hlavu. Bol tak posadnutý svojim intelektom, že sa bál, aby oň neprišiel, tak podstúpil radšej znovu Menza test.

Hrozná diagnóza

Následne mu ako dvadsaťjedenročnému diagnostikovali ALS. Mal pár týždňov pred svadbou a lekári mu dávali asi dva roky života. Táto choroba totiž napáda nervový systém a má za následok postupné ochrnutie celého tela.

Zápal pľúc

Postupne stratil vládu nad pažami, nohami a hlasom a nakoniec bol v podstate úplne paralyzovaný. V roku 1985 sa behom návštevy výskumného centra CERN v Ženeve nakazil zápalom pľúc čo v jeho prípade znamenalo ohrozenie života. Dôsledkom boli akútne potiaže s dýchaním, ktoré bolo možné vyriešiť jedine pomocou tracheotómie, kvôli ktorej prišiel o schopnosť rozprávať.

Obľúbený hlas

Od tej doby používal na rozprávanie elektronický hlasový komunikátor. Hawking pôvodný prístroj používal roky, aj keď bol už zastaralý. Smial sa, že pri použití iného prístroja sa mu nepáčil hlas a nedokázal sa s ním stotožniť tak ako s týmto. Nakoniec našiel náhradu až v roku 2004, kedy začal používať systém VoiceText od spoločnosti NeoSpeech.

Láskyplná rodina

Aj keď od začiatku vedel, že je jeho choroba neliečiteľná a že jeho čas sa pomaly kráti, hovoril o sebe ako o šťastlivcovi, ktorému pomalý postup choroby poskytol čas pre ďalšie významné objavy. Tiež bol šťastný, že mal láskyplnú rodinu. Manželka Jane si ho vzala, aj keď mu podľa doktorov ostávali dva roky života.

 

Zdroj: lifee.cz

Predchádzajúci článok
Ako sa stavia sen pre otca a syna, ktorému hrozí invalidný vozík
Nasledujúci článok
Pre firmu môžu byť zdravotne znevýhodnení zamestnanci benefitom