Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Prelomový objav môže v budúcnosti pomôcť aj ľuďom - ochrnuté myši začali opäť chodiť

19.02.2021

Veda napreduje a nedávno sa jej podarilo zdanlivo nemožné.

Prelomový objav môže v budúcnosti pomôcť aj ľuďom - ochrnuté myši začali opäť chodiť

Bohužiaľ stále neexistuje možnosť pre ľudí, ktorí ostanú po úrazoch či dopravných nehodách ochrnutí, ktorá by im umožnila znovu chodiť. Zdá sa však, že pomalými krokmi možno smerujeme práve k tomu, že v budúcnosti budeme vedieť týmto ľuďom naplno pomôcť opätovne žiť plnohodnotný život. Veda napreduje a nedávno sa jej podarilo zdanlivo nemožné.

Vďaka vyvinutému proteínu, aplikovanému do mozgu, dokázal tím nemeckých výskumníkov ochrnutým myšiam so zraneniami miechy pomôcť opäť chodiť. U skúmaných myší sa obnovili nervové spojenia. Ide o mimoriadny objav, pretože až doteraz sa predpokladalo, že u cicavcov nemožno tieto spojenia nijakým spôsobom obnoviť či opraviť.

V meste Bochum na západe krajiny však pomocou špeciálneho proteínu boli vedci z miestnej univerzity schopní v mozgoch ochrnutých myší vyvolať proces obnovy nervových buniek. Tie následne pomohli k oprave nervových spojení priamo v mieche, čo umožnilo hlodavcom znovu chodiť.

„Na tomto výskume je výnimočný fakt, že nami vytvorený proteín nielenže vplýva na nervové bunky, ale pôsobí aj v ďalších častiach mozgu“ vysvetľuje vedúci výskumu Dietmar Fischer. „Vďaka tomuto relatívne malému zásahu dokážeme ovplyvniť veľké množstvo nervov, čo vedie k ich obnove a k tomu, že myši môžu nakoniec znovu chodiť.“

Počas výskumu bol ochrnutým hlodavcom aplikovaný proteín. Boli v priemere schopné opätovného pohybu po dvoch až troch týždňoch od podania prvej dávky. Samotný aplikovaný proteín má v sebe obsiahnuté genetické informácie, ktoré v mozgu vedú k tvorbe takzvaného hyper-interleukinu-6, uvádza webová stránka univerzity.

V súčasnosti vedecký tím skúma, ako by túto prelomovú liečbu bolo možné vylepšiť a použiť vo väčšom. „Zaujíma nás, či a ako bude naša metóda fungovať na väčších cicavcoch. V aktuálnych podmienkach sa bavíme o prasatách, psoch či napríklad primátoch,“ vyjadril sa Dietmar Fischer.

Už teraz vyvstáva otázka, hoci je výskum v podstate stále ešte len na začiatku, či možno rovnakú liečbu aplikovať aj na ľudí. Fischer takúto možnosť nevylučuje, ale jasne hovorí, že v najbližšom období sa niečoho takého určite nedočkáme. „Potom, ak bude liečba fungovať pri väčších cicavcoch, budeme sa musieť uistiť, že je bezpečná pre ľudí. Avšak to istotne zaberie veľa, veľa rokov,“ dodáva.


Zdroj: Noizz.aktuality.sk

Predchádzajúci článok
Bývalý vojak (27) začal znovu po ochrnutí chodiť a živí sa ako model
Nasledujúci článok
Český doktor lieči ochrnutie kombináciou akupunktúry a elektroliečby