Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Príbeh vozíčkara, ktorý prišiel do Paríža na bicykli

26.04.2021

O čom asi tak rozpráva chlapík, ktorý je na invalidnom vozíku? Jasné, že o tom, aký ťažký bol dnešný hokejový tréning

Príbeh vozíčkara, ktorý prišiel do Paríža na bicykli

O čom asi tak rozpráva chlapík, ktorý je na invalidnom vozíku? Jasné, že  o tom, aký ťažký bol dnešný hokejový tréning. A to nie je všetko. Na špeciálnom bicykli prešiel do Paríža a dokonca stihol rozbehnúť vlastnú firmu.

 

Jeden zo známych kanadských hokejových trénerov dal chlapcom poriadne zabrať. Veru dobrá makačka. Vyskúšal si to aj Marián Ligda. Prečítajte si jeho príbeh.

Neďaleko centra v Liptovskom Mikuláši nám otvára dvere na byte. Vytrénovaná postava, ktorú by mu závidel nejeden človek, čo má k dispozícii aj zdravé nohy. Na ne sa Marián spoliehať nemôže.

Kedysi špičkový freeridový lyžiar mal v roku 2005 nehodu. Stala sa práve v období, keď bol rozbehnutý na medzinárodné lyžiarske certifikáty, ktoré by ho zaradili medzi špičku vo svete. Uchmatla by ho nejedna lyžiarska škola od rakúskych Álp po Nový Zéland. Nestalo sa tak.

Bolo to v januári 2005 keď ho úraz chrbtice pripútal na vozík. Napriek tomu v novembri už stál znovu na svahu. Presnejšie sedel na tom, čo on sám nazýva “kripel lyža”. ,,V podstate sme blázni. Spúšťame sa po svahu na niečom, čo pripomína stoličku s lyžou. Nedá sa to ani poriadne ovládať,” hovorí sebaistým hlasom, ktorý je preňho taký typický.

 

Začať tak skoro športovať mu doktori neodporúčali, ale na otázku, či mu v tom fyziologicky niečo bráni, dostal odpoveď nie. Tak sa vybral na svah. ,,Milujem freeride lyžovanie a voľný terén, voľnosť je pre mňa najväčším pôžitkom. Patrím medzi piatich SITSKI lyžiarov na planéte, ktorí jazdia najextrémnejšie svahy sveta so sklonom väčším ako 45%,” vyznáva sa aj na svojej webovej stránke marianligda.com.

Rodičia ho už v piatich rokoch priviedli k športovaniu. Kedysi reprezentoval Slovensko v zjazdovom, neskôr vo freeride lyžovaní. Tiež aj vo futbale. Preto je pochopiteľné, že ani hendikep ho od športu nedokázal odtrhnúť.

 

Mariánovi však nestačilo spúšťať sa na stoličke s lyžou. Tak začal v českej lige hrať hokej. Vraj sú dobrí a trúfajú si aj na paraolympiádu, ibaže im chýbajú peniaze. ,,Pár tisíc eur. Pre niektoré firmy smiešna suma, my si s tým vystačíme na celú prípravnú sezónu,” hovorí človek, ktorý má toľko energie, že ju musí vkladať okrem hokeja aj do ďalších aktivít. Od roku 2012 reprezentuje v Sledge Hokeji aj Slovensko.

 

Predsa len hendikep človeka výrazne obmedzí, na druhej strane robí všetko, čo môže. Aj tak sa občas v jeho očiach objaví smútok.. a to zvláda omnoho viac než väčšina ľudí bez hendikepu. Napríklad si povedal, že chce ísť na bicykli z Liptovského Mikuláša do Paríža. Keď vám to hovorí človek na vozíku, tak to je celkom uletená výzva. Ale Marián to naozaj dal!

Na handbiku, teda bicykli, kde sa nepedáluje nohami ale rukami, prešiel 1840 kilometrov z Liptovského Mikuláša do Paríža. Keď na to príde reč, spustí hneď informácie o tom, ktoré handbiky sú dobré, ktoré nie a ako si ich potrebuje upraviť on, aby vyhovovali náročným podmienkam.

 

Len tak medzi rečou, minule si Marian sadol na trávu a keďže je ako hendikepovaný človek citlivejší na chlad, zostala mu zima. Hneď ho napadli špeciálne deky, ktoré obsahujú izolant proti chladu, dajú sa zložiť a nenaberajú vlhkosť. A tak nezostalo len pri nápade. Založil chránenú dielňu, kde deky aj reálne vyrábajú. Môžete si ich skúsiť tu: Whitedog Travel Wrap.

 

Zdroj: Soda.O2.sk

Predchádzajúci článok
Alena (43) sa v osemnástich rokoch ocitla na vozíku, dnes zamestnáva handicapovaných!
Nasledujúci článok
Zdravotne hendikepovaný študent pomáhal v dobe pandémie v havířovskej nemocnici