Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Príbehy dvoch silných mužov, ktorým ochrnutie nezmenilo životné tempo

24.08.2017

57 – ročný František Ščerba z Nitry mal pred 17-timi rokmi vážnu dopravnú nehodu, ktorá ho dostala na invalidný vozík.

Príbehy dvoch silných mužov, ktorým ochrnutie nezmenilo životné tempo

57 – ročný František Ščerba z Nitry mal pred 17timi rokmi vážnu dopravnú nehodu, ktorá ho dostala na invalidný vozík. Napriek svojmu hendikepu však nestratil chuť do života a ochrnutie ho v ceste za svojim cieľom nezastavilo. 

František bol úspešný česko-slovenský reprezentant v behu na 800 a 100 metrov. Nadanému atlétovi zmenila život vážna autonehoda, kedy nezvládol riadenie svojho auta a narazil do domu.

Jeho zdravotný stav bol veľmi vážny a celé dva mesiace bol v kóme.

Najskôr absolvoval liečbu v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej, kde strávil 10 mesiacov.  Potom sa ale rozhodol ako prvý Slovák podstúpiť transplantáciu kmeňových buniek do miechy. Za takouto liečbou si však musel vycestovať do Ruska. Liečbu kmeňovými bunkami podstúpil v Moskve už 17-krát a ako tvrdí, veľmi mu to pomáha. Jeho zdravotný stav sa zlepšil natoľko, že dokáže bez problémov šoférovať. Mesačne najazdí takmer 5000km. Pred tým dokázal sotva pohnúť rukami. V liečbe je odhodlaný pokračovať, verí, že raz sa postaví opäť na nohy.

Františkovou najväčšou motiváciou sú jeho deti a vnúčatá, no vpred ho ženie aj úspech v podnikaní. Vlastní firmu na technickú správu budov a je hlavným sponzorom paraolympionikov.

 

Druhým príkladom toho, že žiť šťastný a naplnený život na invalidnom vozíku je naozaj možné je príbeh 30-ročného Radoslava Malenovského zo Šaštína-Stráží. Vo svojich 16tich rokoch skočil do vody, dopadol na dno a zlomil si dva krčné stavce. Ostal úplne ochrnutý.

„Keď som si začal uvedomovať, aké to bude mať následky pre môj život, dokonca som rozmýšľal aj o samovražde,“ priznáva.

 

Napokon však v sebe našiel silu a uvedomil si, že hoci s určitými obmedzeniami, ale aj na invalidnom vozíku sa dá žiť plnohodnotný život. Rok po nešťastnom páde si našiel vášeň v športovej streľbe, ktorej sa začal naplno venovať. Dnes úspešne reprezentuje Slovensko. Zúčastnil sa už na troch paraolympiádach a naposledy v Riu sa mu podarilo získať štvrté miesto.

 

Títo dvaja pozoruhodní muži sa vo svojom živote dokázali vyrovnať s ochrnutím. Zmobilizovali všetku svoju vnútornú silu, stanovili si ciele a postupne si plnia svoje sny. Všetkým nám ukázali, že sa to dá.

Zdroj: Cas.sk

Predchádzajúci článok
Sĺňava ponúka možnosť športového vyžitia pre telesne postihnutých
Nasledujúci článok
Poznáte značku Maappi? Stojí za ňou chlapec trpiaci autizmom.