Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Problémy v tehotenstve dostali zdravú ženu na vozík

03.06.2021

Po tehotenstve skončila mladá mamička na vozíku. Je otázne či sa ešte niekedy postaví na vlastné nohy

Problémy v tehotenstve dostali zdravú ženu na vozík

Kvôli extrémnym bolestiam panvy počas tehotenstva zostala Steph Cullen (33) z Bristolu na invalidnom vozíku. Hovorí, že lekári jej nevedia povedať, či bude opäť chodiť bez pomoci.

 

Keď bola Steph vo februári t.r. v 16. týždni tehotenstva so svojím druhým dieťaťom, diagnostikovali jej SPD (dysfunkcia symfýzy pubis). Je to údajne bežný stav v tehotenstve, ktorý spôsobuje príznaky ako stuhnutosť alebo nerovnomerný pohyb v panvových kĺboch. Stephina bolesť však prerástla do takých rozmerov, že musela začať používať oporné barle a neskôr invalidný vozík. Musela si dať dokonca namontovať zábradlie do domu a sprchovacie sedadlo v kúpeľni, pretože nemohla stáť bez pomoci. Toto však nie je prvýkrát, čo bojuje s bolesťou. Počas prvého tehotenstva s dcérou Ciarou v roku 2015 bojovala s rovnakým stavom a od 25. týždňa používala invalidný vozík.

 

Budúca mamička tvrdí, že lekári nevedia, ako toto druhé tehotenstvo ovplyvní jej mobilitu, a teraz sa bojí, že by mohla byť natrvalo postihnutá. „Nemôžem dlho stáť, nemôžem chodiť, nemôžem variť jedlo alebo venčiť psa,“ hovorí Steph. „Stal sa zo mňa tak trochu samotár, pretože nemôžem vyjsť z domu. Lekári nevedia, ako mi bude alebo či budem opäť chodiť normálne." 

Keď sa väzy, ktoré zvyčajne udržujú vašu panvovú kosť zarovnanú, uvoľnia a natiahnu pred pôrodom nastáva Dysfunkcia symfýzy pubis (SPD). „V závažných prípadoch môže kĺb prasknúť, takže ma doktori upozornili, aby som na svoju nohu prenášala čo najmenšiu váhu pre prípad, že by som si spôsobila trvalé poškodenie,“ objasňuje Steph.

 

Keď sa jej po prvom pôrode začala vracať pohyblivosť, začali sa u nej objavovať príznaky fibromyalgie - stavu, ktorý spôsobuje bolesť a vyčerpanie. Dúfala, že jej druhé tehotenstvo so synom bude iné, ale v 12. týždni začala mať rovnaké bolesti panvových kĺbov. Teraz je v 31. týždni a sotva môže vyjsť z domu. Na invalidnom vozíku môže chodiť iba s pomocou svojho manžela. Kvôli súčasným pandemickým opatreniam navyše nemôže navštevovať ani fyzioterapeuta.

 

Steph zostáva pozitívna aj napriek neistote, ktorú teraz prežíva  a dúfa, že zvýši povedomie ďalších mamičiek a tomto ochorení. „Tento stav mal negatívny vplyv na moje duševné zdravie,“ hovorí. „Nechcem vystrašiť nastávajúce mamičky, pretože je veľmi zriedkavé, že príznaky budú také vážne, ako moje. Mám šťastie, že mám úžasnú podporu od rodiny a priateľov.“ 

 

Zdroj: Cas.sk

Predchádzajúci článok
Do bežných škôlok sa deti so zdravotným znevýhodnením nedostanú, špeciálnych je málo
Nasledujúci článok
Tatry bez bariér