Naša stránka využíva súbory cookies, vďaka ktorým vám dodávame kvalitnejšie služby. Ukladanie cookies môžete kedykoľvek odmietnuť v nastavení svojho webového prehliadača. Viac informácií.

Alebo sa vráťte na úvodnú stránku

Menu

Služby

Banner

Projekt Nezastaviteľní - hendikepovaní, ktorí túžia športovať

29.05.2019

Prišli o končatiny a ich život sa zmenil ale ich túžba športovať ich nezastavila.

Projekt Nezastaviteľní - hendikepovaní, ktorí túžia športovať

Prišli o končatiny a ich život sa zmenil ale ich túžba športovať ich nezastavila. Kým mnoho ľudí ide na prechádzky, bicykluje, či lyžuje, pre hendikepovaných sú možnosti obmedzené. Je to spôsobené aj finančnými možnosťami, lebo športové vybavenie je často nad ich finančné možnosti.

Vďaka projektu výrobcu nealkoholického piva Birell majú hendikepovaní ľudia šport na dosah.

Projekt vznikol pred 5 rokmi. Každý rok sa hlási do tejto akcie viac ako 100 hendikepovaných ľudí. Tento rok organizátor vybral z Čiech a Slovenska 21 ľudí, ktorým pomôže k návratu ku športu.

Medzi Nezastaviteľnými pre tento rok sú ľudia na vozíku, po úraze, ľudia s vrodenými vadami alebo tí, ktorí prišli o končatiny po nehode alebo chorobe. Títo ľudia sa chcú vrátiť k športovaniu ale chýbajú im pomôcky, ktoré ale majú vďaka tomuto projektu na dosah.

Jiří Ježek je jedným z najúspešnejších českych paraolympionikov a zároveň je ambasádorom projektu.
„Najčastejšie sa v tohtoročných požiadavkách vyskytuje handbike alebo elektrobike. My máme pre Nezastaviteľných pripravené aj goalballové lopty, športové vozíky pre rugby alebo pingpongový stôl. Je skvelé vidieť záujem hendikepovaných o aktívny životný štýl. Najmladším finalistom tohto roku má 19 rokov a najstarší Nezastaviteľný má 54,“ uvádza Ježek.

Ako projekt Nezastaviteľní funguje? Je to veľmi jednoduché. Cieľom je motivovať zdravých ľudí k športovaniu a zároveň tým pomohli hendikepovaným.

V lete bude podobne ako po minulé roky putovať tzv. Birell brána. Za každého športovca, ktorý bránou prejde venuje Birell na účte Nezastaviteľných 20 centov.

Aké boli čísla minulého ročníka?
Cez Birell bránu prešlo vyše 200 000 ľudí. Vyzbieralo sa tak 51 237 €. Prispieť je možné aj prostredníctvom nadácie Pontis, s ktorou Nezastaviteľní spolupracujú.

Kde môže ľudia prispieť prechodom cez Birell bránu?

  1. 14 a 15. júla- pri turistickej ceste smerom k vodopádom a mostíkom na Štrbskom plese
  2. 21 a 22. júla- v Košiciach na Jenisejskej ulici na sídlisku Nad Jazerom na cyklotrase
  3. 28 a 29. júla- na Zemplínskej Šírave pri jazere a pri vstupe na bazény
  4. 4 a 5. augusta- ma pláži Slnečných jazier blízko železničnej stanice Senec
  5. 7 a 8. augusta-  pri plážovom ihrisku na vodnom diele v Žiline

Predstavíme vám Nezastaviteľných.

Dušan Kučera

 

Denis pochádza zo Serede a má za sebou neuveriteľný príbeh. Pred 12 rokmi ušiel hrobárovi z lopaty. Diagnostikovali mu rakovinu lymfatických uzlín. Predtým aktívny športovec, ktorý sa rád venoval plávaniu a bicyklu sa musel zmieriť s osudom. Do toho sa pridala dvojnásobná otrava krvi, prestal ovládať nohy a na chvíľu oslepol. Keď sa vrátil z nemocnice po roku mal len 28 kg. Ale nevzdal sa napriek ťažkému osudu.

Už dva roky sa venuje StreetWorkoutu a kalistenike. Cvičí teda s vlastnou váhou. Aktuálne je v tíme zdravých chalanov a to pre neho predstavuje ešte väčšiu motiváciu. Pred rokom natočil vlastné video z cvičenia a na internete má video neuveriteľných 3 milióny zhliadnutí.  Túži po handbike, aby sa mohol vrátiť späť k bicyklu.

Martin Dait

Martinov život sa od základu zmenil, keď mal 15 rokov. Po skoku do vody si zlomil krčný stavec a ostal ochrnutý. Lekári mu oznámili, že po nehode nebude do konca života schopný sa ani samostatne najesť. Jeho to ale neodradilo a začal na sebe pracovať.

Po troch rokoch úsilia sa dostavili prvé výsledky. Vedel presadnúť do auta, či naložiť si vozík. Zoznam jeho aktivít je dlhý. Venuje sa paraglajdingu, jazdí na vodnom skútri. Okrem toho sa rád potápa a venuje sa tancu. Srdcom je stále motorkár, preto jeho snom mať vlastnú motorovú buginu.

Karol Paliaš

Pred nehodou, ktorá ho pripravila o nohu bol tento Rimavskosobotčan aktívnym futbalistom. Okrem toho nevie pohnúť pravou rukou. Po roku, ako ležal v nemocnici zasiahla do života Karola ďalšia rana. Zomrel mu jeho otec. Tento životný zlom ho ale vyburcoval, aby začal žiť trochu inak. Začal sa učiť znovu chodiť. Vďaka aktívnemu športovaniu prekonal prognózy lekárov asi 10-násobne. Už vie rýchlo chodiť ale jeho snom je bicykel. Je zamestnaný na mestskej polícii a má na starosti sledovanie kamier a dohliadanie na bezpečnosť.

Jakub Bekeš

Jakubko sa narodil po predčasnom pôrode s detskou mozgovou obrnou. 16 rokov sa nevedel postaviť na vlastné nohy. Absolvoval 3 operácie, ktoré vôbec neboli jednoduché. Pracoval na sebe, cvičil a teraz po troch rokoch je schopný prejsť 10 km pomocou trojbodových barlí.  Pred rokom sa naučil dokonca plávať. Autom jazdiť nechce, uprednostňuje prechádzku. Jeho snom je Monoski, aby sa cez zimu mohol lyžovať so svojím bratom na svahoch.

Kristína Vozárová

Kristína má svalovú dystrofiu. V športovaní našla nový zmysel života. Aj keď je jej svalstvo stále slabšie, nevzdáva sa. Optimizmus ju neopúšťa. V Paraolympíjskom centre v Kováčovej hrá pingpong. Túži mať doma vlastný stôl, lebo trénovať môže len jedenkrát do týždňa. Túži sa dostať na paraolympiádu, ako každý hendikepovaný športovec. Veľmi rada maľuje. Peniaze, ktoré získava z predaja svojich diel dáva na dobročinné účely. Okrem toho je jej vášňou aj boccia.

Radomír Pacák

Rodák z Bratislavy sa narodil s detskou mozgovou obrnou. Neurológ rodičom povedal, že ich chlapček nebude nikdy chodiť a ani nebude schopný vzdelávania. Absolvoval 3 ortopedické operácie, liečbu a rehabilitácie a teraz je Radomír schopný chodiť. Je aktívnym plavcom, súťaži a dokonca vyhráva jednu súťaž za druhou. A jeho snom v rámci projektu Nezastaviteľní? Chce posunúť svoju hranicu a preto je jeho snom vlastniť handbike.

Michal Sedlák

19-ročný Michal pochádza z Novák. Od narodenia sa trápi so svalstvom a kĺbmi, ktoré ho obmedzujú v spoznávaní sveta. So svojimi priateľmi hrá floorbal na elektrických vozíkoch napriek diagnózam ako kongenitálna myopatia, či luxácia bedrových kĺbov. Okrem floorbalu ho nesmierne baví klavír a práca s drevom. Keďže chce spoznávať prírodu ale so svojím elektrickým vozíkom je značne obmedzený, tak si praje mať vlastný handbike.

 

Zdroj: Topky.sk

Predchádzajúci článok
Marína má novú rehabilitačnú nemocnicu
Nasledujúci článok
Je to definitívne. Príspevky pre opatrovateľov a asistentov sa zvýšia